Tether Gold mu Biga mı?

0 0

Stablecoin (sabit para) kripto para dünyasında değeri sabit tutulmaya çalışılan dijital varlıkları ifade ediyor. En çok kullanılan stablecoin ise Tether. 

Ancak değerini dolara sabitleyen Tether aynı zamanda en tartışmalı sabit para. Çünkü Tether hiçbir zaman çıkardığı coinler kadar gerçek dolar tuttuğunu tam olarak ispat edemedi. Bankalar Tether ile bu konuda çalışmaya yanaşmadı. Sonunda Tether yetkilileri bile çıkardıkları coinlerin sadece %70 kadarının gerçek dolar karşılığı olduğunu itiraf etti.

Kripto para camiası ABD merkez bankası FED’in zaten gerçek doları da karşılıksız ve sınırsız bastığını düşünüyor. Bu nedenle Tether’in %70 karşılığının olması şu ana kadar bir güven sorunu oluşturmadı. Bir çok dolara endeksli ya da başka yöntemlerle sabit tutulan kripto para olmasına rağmen sabit para piyasası hala Tether tarafından domine ediliyor.

Devam eden avantajını genişletmek isteyen Tether Ocak ayı sonunda bu kez de altına endeksli yeni bir kripto para çıkardığını duyurdu: Tether Gold.  Açıklamaya göre Tether Gold’un dayanacağı altınlar İsviçre’de bir özel kasada muhafaza edilecek. Tether Gold Tether Dolar gibi kendine özel Omni Blockchain’de değil Ethereum ve Tron blok zincirlerinde çalışacak. Tether Gold şimdilik Tether Doların da arkasında olan Bitfinex borsasında işlem görüyor. 

Tether aslında tüm kripto para ekosisteminin altında yatan adeta saatli bir bomba. Hakkında ABD’de açılmış davalar var. Aleyhte bir karar çıkması halinde şuan yoğun olarak kullanılan Tetherden herkes aynı anda kurtulmaya kalkabilir. Fakat görünen o ki tüm yatırımcıların parasını ödeyecek kadar dolar ortada yok.

Bu sorunun sınırlanması gerekirdi. Oysa şimdi bir de altın tarafına doğru yayılıyor. Tether Dolar yaygın olarak kullanıldığı için muhtemelen Tether Gold da hızla benimsenecektir. 

Ben borsalarda aynı şekilde erişim olsa Tether Gold’u değil Türkiye’nin çıkardığı dijital altın Biga’yı tercih ederdim. Biga dünyada karşılık olarak kullandığı gerçek altını resmi bir menkul kıymetler borsasının  (BIST) takas ve saklama bankasında muhafaza eden tek dijital para. Ayrıca yine daha başlangıçta bir çok kamuya ait ve özel bankayı sistemine üye yapabilmiş dünyadaki tek dijital varlık. Biga ekosistemini oluşturan tüm kurumlar devlet garantisi altında.

En azından ülkemizdeki kripto para borsaları Biga’yı kullanabilirse çok faydalı olur. Biga sistemi üzerinde başka varlıklara dayalı kripto paralar çıkarmak da mümkün. Biga’nın gümüş dolar ve euro versiyonları da mutlaka çıkarılmalı ve yine yerli borsalarda bir an önce listelenmeli. Böylece en azından Türkiyemizi “Bu Tether ne zaman patlar?”  sorunsalından koruyabiliriz.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku