Altın Fiyatları Tahmini: Bu Seviyeler Beklentiler Arasında!

102

Altın fiyatları, kilit Fibonacci geri çekilme seviyesi olan dört aylık destek hattından sekiyor. Getiriler, 10 haftanın en düşük seviyesinden düzeltici geri çekilmeyi tersine çevirirken hisse senedi vadeli işlemleri karışık endişelerle düşüyor. Omicron endişeleri sıkılaşmasına rağmen İngiltere bir tedavi için hazırlanıyor. Öte yandan ABD’li politikacılar hükümetin bir kapanmaya gitmesinden kaçınıyor. FXStreet’in deneyimli analisti Anil Panchal piyasadaki endişeleri değerlendirirken değerli metalin fiyatına yönelik tahminlerini sunuyor.

Değerli metal kasım ayının en düşük seviyesini koruyor

Altın fiyatları cuma günü erken saatlerde 1.773 dolar seviyesine ulaşmak için temel desteklerden sıçrayarak aylık en düşük seviyesinden düzeltici bir geri çekilme gösteriyor. Deneyimli analist Anil Panchal sarı metalin son zamanlardaki kazanımlarının, oldukça önemli olan ABD Tarım Dışı İstihdam (NFP) açıklaması ve daha düşük getiriler öncesinde piyasanın temkinli hissiyatıyla bağlantılı olabileceğini düşünüyor. Bununla birlikte, ABD 10 yıllık Hazine getirileri, önceki gün ulaşılan 10 haftanın en düşük seviyesinden sıçramayı azaltmasına rağmen S&P 500 Vadeli İşlemleri degün içinde yüzde 0,16 aşağı yönlü baskı yapıyor. Analiste göre bunun nedeni ise, Omicron, Çin ve ABD ile ilgili manşetlere değil, ana merkez bankasının gelecekteki hamlelerine ilişkin kanaat eksikliği ve zıt manşetler arasında piyasanın kararsızlığıyla bağlantılı olabilir.

ABD’li politika yapıcılar, günlerce süren pazarlıkların ardından, en azından şubat ayına kadar hükümetin bir kapanma kararı vermesinden kaçınıyor. Küresel politika yapıcılar, enflasyon korkularıyla desteklenen kolay para politikalarını geri çevirmek için sinyal verse bile, yeni bir covid dalgasının daha fazla para politikası sıkılaştırmasına meydan okuduğunu belirtmek gerekiyor. Analiste göre bu durum da yatırımcıların ABD devlet tahvilleri ve geleneksel güvenli liman olan altına geri dönmelerine yardımcı oluyor. Bunların yanı sıra, Panchal’a göre bugün açıklanacak olan ABD istihdam verileri ve PMI rakamları altın fiyatları için kısa vadeli yönde önemli olacak.

Altın fiyatları için teknik analiz

XAU/USD grafiklerini inceleyen analist Anil Panchal’a göre 50, 100 ve 200 DMA’dan oluşan 1.792 dolar civarındaki bir direnç duvarı tarafından yenilen sarı metal, ağustos ayından itibaren 1.762 dolar civarında yükselen bir destek çizgisinden sekerken Mart-Haziran dönemindeki yüzde 61,8 Fibonacci düzelmesinin üzerinde kalıyor. Daha zayıf getiriler ve kısa vadeli kilit desteklerden toparlanma, boğaların 1,792 dolar civarında DMA yakınsaması ile başka bir savaşı hedeflemesini destekliyor. Ancak analiste göre, düşüş eğilimi gösteren MACD sinyalleri ve aşırı satım RSI’nin yokluğu emtia satıcılarını umutlu tutuyor. Dahası Panchal’a göre taze satışlar, belirtilen yüzde 61,8 Fibonacci seviyesi olan 1.768 doların aşağı yönlü kırılmasını bekliyor. Bu da analiste göre, altın fiyatları için ağustos ayından itibaren 1.762 dolar civarında yükselen bir destek hattına yönlendirmek anlamına geliyor.

Kriptoarena.com olarak analizlerine sıklıkla başvurduğumuz Panchal, öne sürdüğü bu seviyelere rağmen, 1,750-47 dolar civarındaki dokuz aylık bir yatay alanın, daha sonra altın satıcıları için aşılması zor bir seviye olacağını da ekliyor. Ayrıca analiste göre, değerli metalin alıcıları, yeniden giriş yapmayı hedeflerlerse, 1.792 dolarlık SMA yakınsamasını geçme konusunda zorlu bir göreve sahip olacaklar. Panchal’a göre altın fiyatları bunu takiben, 1.800 dolar eşiği ve 1.813 dolara yakın Ekim zirvesi, Temmuz ve Eylül aylarında ulaşılan yüksek seviyeleri içeren 1.834 dolara yakın bir başka önemli direnç seviyesiyle karşılaşmadan önce radarlarında olacak. Deneyimli analist genel olarak, değerli metalin satıcılarının, en azından teknik olarak, boğalardan daha üstün olduğunu düşünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku