Altın Fiyatlarına Neler Oluyor? İşte Piyasadaki Kritik Gelişmeler!

174

Altın fiyatları bugünkü Avrupa seansı öncesinde yüzde 0,12 düşüşle 1.775 dolar civarındaki gün içi kayıplarını azaltıyor. Piyasanın ABD devlet tahvilleri ve Japon Yeni (JPY) gibi geleneksel güvenli limanlara olan acelesine ek olarak, vadeli işlemler piyasasının düşüş eğilimi de değerli metalin fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Bu gelişmeleri göz önünde bulunduran deneyimli analist Anil Panchal, piyasadaki kritik gelişmeleri yorumluyor.

Yeni COVID varyantı piyasalarda endişeye yol açıyor

Altın fiyatları, 200-DMA’yı geçmek için birden fazla başarısızlığa uğramasına rağmen kısa vadeli kilit desteği savunarak bugünkü Asya seansında 1.780 dolara geriliyor. Sarı metal, önceki gün ABD dolarının geri çekilmesi ve daha düşük getiriler arasında iki günlük düşüş trendini kırmayı başarıyor. Bununla birlikte, yeni COVID varyantından kaynaklanan korkular, son zamanlardaki cesur alıcılara meydan okuyor gibi görünüyor. Küresel piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önceki gün riske açık bir ruh hali sergilemek için temkinli iyimserliklerinden gelen karışık yorumları tarafından teşvik edildi. New York Fed Başkanı John C. Williams, New York Times’a göre, Omicron’un arz ve talep uyumsuzluklarını uzatabileceğini ve bazı enflasyon baskılarının sürmesine neden olabileceğini belirtiyor.

Kasım ayı için ABD ADP İstihdam Değişikliği ve ISM İmalat PMI ayrıntıları, sırasıyla 525 bin ve 61.0 olan piyasa konsensüsünün üzerine çıkarak sırasıyla 534 bin ve 61.1 oldu. Wall Street göstergeleri ve ABD Hazine getirileri düşerek, St. Louis Federal Rezerv (FRED) verilerine göre 10 yıllık başabaş enflasyon oranı ile ölçülen ABD enflasyon beklentilerini aşağı çekti. Bununla birlikte, S&P 500 Vadeli İşlemleri, hafif kazançlar elde ediyor. Deneyimli analist Anil Panchal’a göre piyasadaki karışık endişeler ve piyasanın cuma günkü önemli ABD istihdam raporunu beklemesi göz önüne alındığında, altın fiyatlarının belirli bir aralıkta işlem görmesi muhtemel görünüyor.

Altın fiyatının teknik analizi

Değerli metalin fiyat hareketlerini inceleyen Anil Panchal’a göre RSI’nin düşük dip seviyelerine zıt olarak ekim ayındaki yükselen trend çizgisinden bir sıçrama ile altın alıcıları, gizli yükseliş sapması olarak adlandırılan teknik formasyona güvenirken 200 DMA’yı daha da yukarıya doğru çekmeye hazırlanıyor. Kriptoarena.com olarak daha önce de analizlerine başvurduğumuz Anil Panchal’a göre bunu yaparken, ekim ayı sonlarında ve geçen hafta 1.814-16 dolar civarındaki zirveler, Temmuz ve Eylül aylarının zirvesi olan 1.834 dolarlık kilit engelden önce büyük ilgi görüyor.

Analiste göre teklifin 1.834 doları geçmesi sırasında, 1.850 dolar seviyesi, altın boğalarının kasım ayının 1.877 dolarlık zirvesine götürmeden önce bir ara duruş sunabilir. Öte yandan, 1.771 dolara yakın belirtilen destek çizgisi, sarı metalin kısa vadeli aşağı yönlü yönüne meydan okumak için Eylül ayından itibaren 1.760 dolara yakın bir yukarı eğimli trend çizgisinden önce geliyor. Bununla birlikte Panchal, 1.760 dolar seviyesinin açık bir şekilde kırılmasının, ayıların yıllık 1.687 dolar civarında hevesi tükenmeden önce Eylül ayının en düşük seviyesi 1.721 dolar ve 1.700 dolar eşiğine meydan okumakta tereddüt etmeyeceğini öngörüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku