Altın Fiyatları Neden Aniden Düştü? İşte Olanlar!

124

Altın fiyatları bu haftaki düşüş eğilimini uzattı ve Cuma günü yoğun takip eden satışlara tanık oldu ve negatif bir hareketin art arda beşinci gününü işaret etti. Aşağı yönlü gidişat, Avrupa seansının ilk bölümünde genişledi ve spot fiyatları son bir saatte 1.792 dolar civarında 16 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyeye çekti.

Altın fiyatlarını baskılayan fatörler ve piyasalara genel bakış

Akışlar, ABD merkez bankasının daha agresif faiz artırımları beklentileriyle güvenli liman olarak bilinen altından uzaklaştı. Bunlar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü, ABD ekonomisinin daha sıkı politikalarla başa çıkmak için iyi bir konumda olduğunu söyleyen açıklamalarıyla tekrar teyit edildi. Sintra’daki ECB Forumunda konuşan Powell, Fed’in enflasyonu kontrol altına almaya odaklanmaya devam ettiğini ve piyasa fiyatlamasının nokta grafiğine oldukça yakın olduğunu da sözlerine ekledi. Bunun dışında, geniş tabanlı ABD doları gücü, dolar cinsinden emtia üzerinde aşağı yönlü baskı uyguladı.

altın fiyatları

Bu faktörlerin kombinasyonu, güvenli liman değerli metali altına fayda sağlama eğiliminde olan yaygın risk dışı ortamı gölgede bıraktı.  Piyasa duyarlılığı, hızla yükselen oranların ve sıkılaşan finansal koşulların küresel ekonomik büyümeye meydan okuyacağı endişeleri arasında kırılgan olmaya devam ediyor. Buna ek olarak, Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi,  devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, olası bir durgunluk hakkındaki korkuları körüklüyor. Bunun altın boğalarını cesaretlendireceği düşünülebilirdi, ancak gerçekte yatırımcıları etkilemek veya altını çevreleyen düşüş baskısını hafifletmek için çok az şey yaptı.

Altın fiyatları için teknik veriler

Risk karşıtı akış, yine altın fiyatları için herhangi bir destek veremeyen ABD Hazine tahvili getirilerindeki son düşüşle güçlendi. Son bacağın düşmesiyle birlikte, spot fiyatlar şimdi 1.800 dolarlık yuvarlak rakam işaretinin altında yeni bir düşüş kırılımını doğrulamış gibi görünüyor. Ayrıca, söz konusu seviyenin altındaki zahmetsiz kabul, değer kaybeden hareketin YTD’nin en düşük seviyesine, 1.780 dolar civarında bir şekilde uzatılmasına zemin hazırlamış olabilir. Aşağı yönlü yörünge şimdi 1.755-1.750 dolar bölgesi yakınlarındaki bir sonraki ilgili desteğe doğru genişleyebilir. Buradan, yatırımcılar şimdi yeni bir ivme için ABD ISM İmalat PMI’ının açıklanmasını dört gözle bekliyorlar. Altın fiyatları için teknik veriler ise şu şekilde:

  • Bugün son fiyat 1792.51
  • Bugün Günlük Değişim -14.79
  • Bugün Günlük Değişim % -0.82
  • Günlük SMA20 1834.99
  • Günlük SMA50 1849.89
  • Günlük SMA100 1891.72
  • Günlük SMA200 1845.12

    altın fiyatları

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku