Analistler: Altın Fiyatları Bu Seviyeleri Test Edebilir!

98

Altın fiyatları, geçtiğimiz hafta yüzde 1,6 oranında değer kazandıktan sonra pazartesi günkü APAC seansı sırasında istikrarlı bir şekilde tutunuyor. İyimser görünen ekonomik veriler, risk duyarlılığını destekleyerek, Omicron varyantının ekonomik toparlanma üzerindeki olumsuz etkisine ilişkin korkulara meydan okuyor. Analistlere göre bu durum, genellikle sarı metalin yukarı yönlü potansiyelini sınırlayabilir.

Ekonomik veriler, değerli metal için olumsuz etkilere sahip

Sermaye harcamasının önde gelen bir göstergesi olan Japonya’nın çekirdek makine siparişleri, kasım ayında yüzde 6,1’lik tahmine kıyasla yüzde 11,6 artış kaydediyor. Bu oran, özel firmaların harcama yaptığına ve daha geniş ekonominin beklenenden daha hızlı bir şekilde toparlandığına dair cesaret verici bir işareti yansıtıyor. Çin GSYİH’si dördüncü çeyrekte ekonomistlerin yüzde 3,6’lık tahminini geçerek yüzde 4,0 oranında genişledi. Sanayi üretimi ise yüzde 3,6’lık bir tahmine kıyasla yüzde 4,3 arttı. Ancak bireysel yatırımcı satışları yıllık bazda yüzde 1,7 ile konsensüsün gerisinde kaldı. Analistlere göre ekonomik veriler altın fiyatları için olumsuz etkilere sebep olabilir.

Genel tablo, pandeminin kalıcı etkileri nedeniyle yol haritasının inişli çıkışlı olmasına rağmen, dünyanın ikinci ve üçüncü en büyük ekonomisinin iyi bir toparlanma sürecinde olduğunu gösteriyor. Kriptoarena.com olarak yakından takip ettiğimiz ABD Dolar Endeksi (DXY), pazartesi günkü APAC ticareti sırasında yatay seyrederken sarı metal hakkında çok az ipucu veriyor. Analistlere göre ABD piyasaları pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı olduğundan işlem hacmi normalden daha hafif olabilir. Altın fiyatları ABD Doları ile negatif ilişkili olarak biliniyor.

Altın fiyatları için izlenmesi gereken seviyeler

ABD enflasyon oranları kırk yılın en yüksek seviyelerine ulaşırken, yatırımcılar para politikasını sıkılaştırma görünümünü değerlendiriyor. Yatırımcılara göre sarı metal iyi bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak bilinmesine rağmen yükselen faiz beklentileri yukarı yönlü potansiyeli sınırlı tutuyor. Uzmanlara göre bunun nedeni, altının getirisi olmayan bir varlık olması ve yükselen bir faiz oranı ortamında yatırımcıların ilgisini kaybetmesi muhtemel görünüyor. Bunların yanı sıra altın fiyatları gün içinde 2,36 dolar artışla 1.818,84 dolardan işlem görüyor.

Teknik olarak altın fiyatları, yeni katalizörleri bekleyen bir aralığa bağlı kurulumda kalıyor. Fiyatlar, destek için 1.809 dolar yüzde 50 Fibonacci düzeltmesini izlerken, 1.834 dolar yüzde 38,2 Fibonacci düzeltme seviyesindeki ani direnç seviyesinden geri çekildi. Analistlere göre hareketli ortalama çizgileri düzleştiğinden yakın vadede net bir yön olmadığını gösteriyor. Bunlara ek olarak MACD göstergesi yükseliş eğilimi gösterirken yukarı yönlü momentumun oluşabileceğini gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Menafn.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku