Analistler: Haftaya Altın Fiyatı İçin Bunlara Hazırlanın!

209

Altın fiyatı görünümü, yeni yılın üçüncü haftasına girerken daha iyi görünüyor. Analistler, Fed son enflasyon verilerinin ortasında daha sert bir tutum benimserken olası bir para politikası hatasının sonuçlarını tartıyorlar. Yatırımcılar fiyat baskılarının tırmanmaya devam etmesini beklerken, enflasyon tehdidi sonunda altını yukarı itiyor.

Analist Edward Moya’nın piyasa analizi

ABD’de enflasyon, son 12 ayda yüzde 7 artarak aralık ayında 1982’den bu yana en yüksek hızda gerçekleşti. Bireysel yatırımcı satışları ise yüzde 1,9 düşüşle on ayın en büyük düşüşünü kaydetti. Analistlere göre altının ileriye dönük iki büyük itici gücü ABD doları ve tahvil getirileri olacak. Dolar gerileyerek altına biraz nefes aldırırken, tahvil getirileri tırmanışını durduruyor. OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, hazine getirilerinin ne kadar yüksek seyrettiğine dikkat çekerek piyasanın, Fed’in mart ayında faiz oranlarını artırma olasılığını yüzde 90’ın üzerinde fiyatladığını belirtiyor. Analist ayrıca altın fiyatı hakkında birkaç aya göre en iyi haftasını yaşadığını belirtiyor.

Altın, ABD dolarının buradan nereye gittiğini izliyor. Avrupa’nın toparlanması ve bazı yeni euro gücü, doların yönünü belirlemede kritik bir rol oynayabilir.  Öte yandan bazı analistlere göre doların nasıl bir hareket izleyeceğine dair pek çok çelişkili görünüm var. Ayrıca, son enflasyon oranları, FED’i eğrinin gerisinde göründüğü için hızlı hareket etmeye itiyor. Analist Moya, Fed’in politikalarının altın fiyatı için etkileri hakkında ise şu ifadeleri kullanıyor:

Çırpınıyorlar. Bilançonun nereye kadar gideceğini göreceğiz. Bu, altın için daha önemli itici güçlerden biri olan getiri eğrisinin son aşamasında ne olacağını belirleyecektir. Ve son aşamada yükselmek için mücadele ediyor. Kimsenin güçlü bir şekilde ele almadığı şeylerden biri, ABD ekonomisine yönelik risklerdir. Fed politikası muhtemelen önümüzdeki bir veya iki yıl içinde eğriyi tersine çevirebilir. Bütün bu riskler büyüyor.

Analiste göre altın fiyatı önümüzdeki hafta 1830 dolar olacak

Geçen yıl, Fed büyüme ve çok yavaş faiz artırımları beklediğini söyledi. Ancak bunun yerine yüzde 7’lik bir enflasyon oranı ve agresif bir sıkılaşma görülüyor. Analist Moya’ya göre politika hatası olasılığı altın fiyatı için olumlu olabilir. Dolayısıyla Moya daha uzun vadede, sarı metale talebin artacağını düşünüyor. RJO Vadeli İşlemler Kıdemli emtia analisti Bob Haberkorn ise hisse senetlerinin altının önümüzdeki hafta yükselmesine yardımcı olabileceğini düşünüyor. Haberkorn, Kitco News’e verdiği demeçte şunları belirtiyor:

Altının önümüzdeki hafta yükselme şansı var. Hisse senetleri biraz daha güçlü olacak ve bu da altını 1.830 dolar seviyesine geri itecek. COVID ticareti daha düşük hisse senetleri ve daha düşük altın fiyatlarına sebep oldu.

Haberkorn, altının hızlanan enflasyon ve artan getiriler konusundaki rekabet eden anlatılar nedeniyle 1.830 dolar civarında mücadele ettiğini de sözlerine ekliyor. Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere enflasyonun artmasıyla getiriler yükselirken altın fiyatı bir aralıkta durakladı. Ayrıca analiste göre önümüzdeki hafta, getirilerin nasıl göründüğüne bağlı olarak, altın fiyatı 1.830 ila 1.850 dolar arasında herhangi bir seviyeye ulaşılabilir. Son olarak Edward Moya, gelecek hafta altının ons başına 1.833 dolar seviyesine ulaşması hakkında şunları söylüyor:

Bunu kırabilirsek ve daha sonra bir gün için ons başına 1.840 doları tutabilirsek ve yükseliş momentumu görebiliriz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku