featured

Kritik Tahmin: Altın Fiyatı Yönünü Hangi Seviyelere Çevirdi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birçok altın ve gümüş piyasası boğası için, dünya çapında artan enflasyon nedeniyle piyasalarının alev alması biraz zaman aldı. Ancak hafta ortasında, trader’ların enflasyondan korunmak için değerli metalleri sabit varlıklar olarak aradıkları görülüyor. Bu sebeple usta analist Jim Wyckoff gümüş ve altının fiyat hareketlerine yönelik tahminlerde bulunuyor.

ABD TÜFE verilerinin açıklanması gündemi etkiliyor

Çarşamba günü Ekim ayı ABD tüketici fiyat endeksi yıllık %0,9 ve %6,2 artışı gündemi hala sıcak tutuyor. TÜFE’nin Eylül ayına göre %0,6 ve yıllık bazda %5,9 artması bekleniyordu. Ekim ayı oranlarının, 30 yılı aşkın süredir ABD’deki en yüksek TÜFE okumaları olmasıyla şaşırttı. Salı günü ABD üretici fiyat endeksi yıllık %8,6 artış gösterdi. Bu arada, çarşamba günü Çin’in üretici fiyat endeksinin Ekim ayında yıllık %13,5 ve Eylül ayındaki %10,7’lik artıştan arttığı bildirildi. Bu durumun ekim ayı boyunca altın ve gümüş fiyatlarına nasıl yansıyacağı ise merak konusu oluyor.

Kısa süre önce, birkaç Fed yetkilisi, artan enflasyonist baskıların sadece “geçici” olmaktan öte bir şey olduğu fikrine savunuyordu. Bunun yanı sıra değerli metal altın fiyatları çarşamba günü beş ayın en yüksek seviyesini gördü. Ayrıca gümüş üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Her iki metalin de kısa vadeli teknik duruşları belirgin şekilde iyileşmeye başladı. Dolayısıyla bu durum fiyatlar için yukarı yönlü daha fazla yer olduğunu gösteriyor.

Analist Jim Wyckoff altın ve gümüş fiyat analizlerini paylaşıyor

Deneyimli analist Jim Wyckoff, aralık ayı vadeli altın boğalarının artık daha katı genel olarak kısa vadeli teknik avantaja ve ivmeye sahip olduklarını ifade ediyor. Günlük grafikte beş haftalık bir yükseliş trendi görülüyor. Usta analiste göre boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, 1.900,00 dolarda katı direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Öte yandan sarı metalin ayılarının bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını kasım ayının en düşük seviyesi olan 1.758,50 dolarda sağlam teknik desteğin altına itiyor. İlk direnç bugünün yükseği 1.870,60 dolarda ve ardından 1.880,00 dolarda görülüyor. İlk destek 1.839,00 dolarda ve ardından bugünün en düşük seviyesi 1.823,00 dolarda görülüyor.

Altın analizlerini sunan Wyckoff daha sonra gümüş hakkında analizlerini paylaşıyor. Analiste göre gümüş boğaları ayrıca genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip. Boğalar, günlük grafikte altı haftalık bir yükseliş trendini yeniden başlattı. Kriptoarena.com olarak analizlerine yer verdiğimiz analiste göre gümüş boğalarının bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, aralık ayı vadeli işlem fiyatlarını ons başına 26,13 dolarda sağlam teknik direncin üzerinde kapatmak. Ayılar için ise bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları 23,00 dolardan sağlam desteğin altında kapatmak. İlk direnç 25,50 dolarda ve ardından 25,75 dolarda görülüyor. Bir sonraki destek 24,50 dolarda ve ardından bugünün en düşük seviyesi olan 24,04 dolarda görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kritik Tahmin: Altın Fiyatı Yönünü Hangi Seviyelere Çevirdi?

Yorumlar kapalı.