Altın Fiyatı Tahmini: Yatırımcılar Hangi Seviyelere Bakmalı?
Altın Fiyatı Tahmini: Yatırımcılar Hangi Seviyelere Bakmalı?

Altın Fiyat Tahmini: Veriler Neye İşaret Ediyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, dört günlük yükseliş trendi yakalayarak son iki ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Reflasyon korkuları, ABD TÜFE verilerinin açıklanması öncesinde yükselirken, uzmanlara göre, piyasa hissiyatı kötüleşiyor. Bu sırada Çin’deki teşvik paketi gündemi riskten kaçma havasına katkıda bulunuyor. Peki, altın fiyatları için sırada neler var? Analist Eren Şengezer yorumladı…

Altın, son ayların en yüksek seviyelerine ulaştı

Altın Çarşamba günü 1.832 ve 1.834 dolarlık direnç bölgesi yakınında bir miktar taze arz ile karşılaştı ve önceki günün kazanımlarının büyük bir kısmını aşındırarak Eylül başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz üzere odak noktası en son ABD tüketici enflasyon rakamlarına bağlı kaldığından, XAU/USD en son gün için yaklaşık yüzde 0,40 düşüşle 1.826-25 dolar bölgesi civarında seyrediyordu.

Önemli açıklama öncesinde, Fed’in erken politika sıkılaştırmasına yönelik beklentiler, ABD Hazine tahvil getirilerini yükseltti. Bu da, analist tarafından, fon akışlarını verimsiz sarı metalden uzaklaştıran kilit bir faktör olarak görülüyordu. Bu arada, toparlanan ABD tahvil getirileri ABD doları talebini canlandırmaya yardımcı oldu ve bu da altın da dahil olmak üzere dolar cinsi emtialar için bir ters rüzgar olarak hareket etti.

Analist: TÜFE verileri ve Fed, altında yeni bir yön sunacak

Eren Şengezer’e göre, piyasalardaki riskten kurtulma dürtüsü, geleneksel güvenli liman varlıklarına bir miktar destek sağladı ve en azından şimdilik, altın kayıplarının sınırlanmasına yardımcı oldu. Yatırımcılar ayrıca ABD TÜFE raporundan yeni bir katalizör beklemeyi tercih ederek agresif pozisyonlar alma konusunda isteksiz görünüyorlardı. Şengezer, verilerin, Fed’in bir sonraki politika hamlesine ilişkin beklentileri etkileyeceğini ve değerli metal için yeni bir yön ivmesi sağlayacağını düşünüyor.

Bu sırada, analiste göre, Çinli emlakçı Fantasia Group’un hisse fiyatlarında bir aylık bir duraklamanın ardından yüzde 50’lik bir düşüş ve Evergrande’nin yaklaşan ödemesi, risk iştahını baskılamak için Pekin’den gelen güçlü enflasyon rakamlarına katılıyor. Bu çerçevede, S&P 500 Futures yüzde 0,40 düşerken, ABD 10 yıllık Hazine getirileri önceki günün kayıplarını altı haftanın en düşük seviyesi olan yüzde 1,46 civarında konsolide ediyor. Şengezer’e göre ileriye dönük olarak, ABD’den gelen enflasyon rakamları, kısa vadeli altın hareketlerinin temel katalizörü olacak. Fiyat baskısı yüksek kalmaya devam ederse USD gücü, fiyatı yukarı yöne çevirebilir.

Teknik analiz değerli metalde hangi seviyelere işaret ediyor?

Analiste göre altın, Ağustos 2020’den itibaren azalan bir direnç çizgisinden (siyah) düşerken, iki aylık yatay direncin (pembe) yukarı yönlü kırılması sürüyor. Hareketli Ortalama Yakınsama (MACD) sinyallerinin alıcıları desteklediğini söyleyen Şengezer, altının 1.832 dolar civarındaki 15 aylık direnç çizgisine yaklaşmasıyla Göreceli Güç Endeksi (RSI) hattının daha fazla katalizöre ihtiyacı olduğunu vurguluyor.

Analist, bu nedenle, altın fiyatlarının Haziran ayının başında 1.857-58 dolar civarındaki en yüksek seviyesine ve ardından 1.900 dolar eşiğine doğru yükselmesi için 1.835 doların üzerinde bir haftalık kapanış yapması gerektiğini savunuyor. Bu kapanışın olmaması, Eylül ortasından itibaren 1.808-10 dolar civarındaki dirençten güç alan desteği hedefleyen bir geri çekilmeyi tetikleyebilir. Bununla birlikte, Şengezer’e göre, Ağustos ayından itibaren (yeşil) 1.750 dolara yakın yükselen bir trend çizgisinin daha sonra sarı metalin ayılarına meydan okuyacağı belirtilmelidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyat Tahmini: Veriler Neye İşaret Ediyor?

Yorumlar kapalı.