Altın Fiyatı Tahmini: İşte Görülebilecek Seviyeler!

226

Altın fiyatı (XAU / USD), ABD dolarındaki zayıflığın yanı sıra durgun piyasalardan da yararlanıyor, çünkü alıcılar bir hafta içindeki en büyük günlük kaybı konsolide ederken 1.825 dolar seviyeleri zorlanıyor. Bununla birlikte, fiyat Cuma günkü Avrupa seansına doğru yaklaşık yüzde 0,18 gün içi kazanç sağladı.

Piyasalara genel bakış

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, ABD Dolar Endeksi (DXY) gün içi yaklaşık yüzde 0,15 düşerek, 104,25’e indi ve emtiaların yaralarını sarmasına izin veriyor. Dolar göstergesinin, kötümser getiriler arasında dört haftanın ilk haftalık kaybı, yolunda kalmaya devam ettiğini belirtmekte fayda var. Ancak, Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz artırımına hazır olması ve ekonomik yavaşlama korkuları, USD alıcılarını umutlu kılıyor. ABD 10 yıllık Hazine getirileri, trader’ların ekonomik yavaşlamayı teyit etmek için daha fazla ipucu beklemesiyle, önceki gün, parıldayarak iki haftanın en düşük seviyesinden toparlandı.  Buna rağmen, tahvil kuponları dört haftanın ilk haftalık kaybına hazırlanırken, 2011’den bu yana en yüksek seviyelerinden,  yüzde 3,09 ile geri döndü.

altın fiyatları

Küresel merkez bankacılarının, özellikle kırılgan ekonomik koşulların ortasında daha yüksek oranlara doğru acele etmesi, piyasa duyarlılığının geç kalmasına neden oluyor. Son zamanlarda, küresel derecelendirme kuruluşu Fitch, Çin’in ekonomik büyümesine ilişkin endişelerini dile getirdi. Resmi güncellemede, Fitch, Çin’deki ekonomik büyümenin 2022’de (2021: yüzde 8,1) yalnızca yüzde 3,7’ye düşmesini bekliyor, bu da kısmen karantinaların etkisini yansıtıyor dedi. Buna rağmen, daha yumuşak ABD Hazine getirileri ve hafif bir takvim, Batı hisse senedi vadeli işlemlerinde düzeltici bir geri çekilmeyi tetiklemiş görünüyor. Günün geri kalanı için hafif takvim göz önüne alındığında, altın fiyatlarının net yönü için merkez bankası hamleleri ve durgunluk ile ilgili güncellemeler önemli olacak.

Altın fiyatı teknik analizi

Altın, 16 Mayıs’tan 12 Haziran’a kadar olan yükselişinin yüzde 61.8’lik Fibonacci düzeltme seviyesinden erken Asya sıçramasını savunuyor. Bununla birlikte, istikrarlı RSI düzeltici geri çekilmeyi destekliyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, 1.850 doları çevreleyen 200-EMA seviyesi, değerli metalin 1.880 dolara yakın aylık en yüksek seviyesine doğru toparlanmasının anahtarını elinde tutuyor.

altın
altın

Bu arada, yukarıda bahsedilen anahtar Fibo’nun olumsuz bir kırılması. 1.822 dolar civarındaki seviye, külçe fiyatlarını 1.807 dolara yakın altı haftalık yatay destek bölgesine çekebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku