Altın Fiyatı Tahmini: Piyasa Bu Seviyelerin Eşiğinde!
Altın Fiyatı Tahmini: Piyasa Bu Seviyelerin Eşiğinde!

Altın Fiyatı Tahmini: Piyasa Bu Seviyelerin Eşiğinde!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın (XAU/USD), ABD Doları Endeksi’nde (DXY) küçük bir düzeltmenin ardından New York seansının sonlarında yaklaşık 1.961.00 dolardan güçlü bir toparlanma yaşadı. Yatırımcılar, Paskalya tatili nedeniyle uzun bir hafta sonu boyunca fonlarını bekletmek için değerli metali tercih ettiler.

Altın hafta sonunda baskı altında kaldı: Ayılar kritik bir direnç alanında!

ABD Hazine tahvil getirileri, Federal Rezerv’in (Fed) Mayıs ayında uyguladığı agresif sıkı politikanın iyimserliğiyle son iki işlem seansında kaydettiği kayıplarından toparlandı. 10 yıllık ABD Hazine getirileri, Kanada Merkez Bankası (BOC) ve Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın (RBNZ) kritik politika faizlerini 50 baz puan (bps) artırmasının ardından üç yılın en yüksek seviyesini yüzde 2.83 ile geri aldı. Dünya çapındaki merkez bankalarının politika faiz oranlarını yükseltmesi, ortalama faiz oranlarının er ya da geç nötr faiz oranlarına döneceği umutlarını artırdı. Fed’in Mayıs ayı para politikasında da daha yüksek faiz oranları için kampanya yürüteceğini ve altın fiyatlarının ters rüzgarlarla karşı karşıya kalacağı beklentisiyle getirilerin desteklenmeye devam edeceğini söylemekte fayda var. Altın fiyatı hafta sonunda baskı altında kaldı ve ayılar kritik bir direnç alanında hareket ediyor. Fiyat art arda altı gün yükseldi ancak boğalar bu noktada havlu atıyor olabilir.

Altın Fiyatı Tahmini: Piyasa Bu Seviyelerin Eşiğinde!

Asya’da altın şuana kadar 1,97,46 dolar ile 1,973,50 dolar arasında bir aralıkta işlem görüyor. ABD doları güçlendi ve Avrupa Merkez Bankası’nın ardından DXY’de yeni döngü zirveleri yazdırdı. Ek olarak, New York Fed Başkanı John Williams Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın Mayıs ayındaki bir sonraki toplantısında faiz oranlarını yarım puan artırmayı makul bir şekilde düşünmesi gerektiğini söyledi. Politika yapıcıların şahinlerle aynı çizgide olmaya başladıkları göz önüne alındığında, bu para piyasaları için şahin bir ipucu olarak alındı. Bugünkü toplantısında, ECB beş hafta önce alınan bir kararı, genel olarak değişmeyen bir karar bildirisinde yeniden onayladı. Christine Lagarde, orta düzeyde endişeli görünse de (yüksek belirsizlik nedeniyle zayıflayacak olan) ekonomik faaliyetin uzun süreli yüksek enflasyon görünümüne ilişkin endişelerden daha ağır basması nedeniyle, politikaları sıkılaştırmak için acele etmeme mesajını iletti.

Jeopolitik gelişmeler piyasayı daha fazla yönlendirebilir

Euro dolar karşısında iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Dolar endeksi (DXY) 100,761 ile yeni bir döngünün zirvesine yükseldi ve euro 1,0757’ye düştü. ABD’nin 10 yıllık tahvil getirisi, iki günlük düşüşün ardından şu anda yüzde 4.55 daha yüksek olan yüzde 2.833 ile en yüksek seviyeleri kaydetti. Bu arada, Finlandiya ve İsveç NATO’ya katılırken, Rus-Ukrayna manşetleri haber akışlarına hükmediyor. Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, her iki ülkenin de NATO’ya katılması durumunda Rusya için bir fark olmayacağını söyledi ve nükleer silahlardan arındırılmış bir Baltık’tan artık söz edilemeyeceğini, “dengenin yeniden sağlanması gerektiğini” vurguladı. ”Ek olarak, Rusya Devlet Başkanı Putin, NATO’yu nükleer cephaneliğiyle tehdit etti ve bu silahları Baltık ve çevresinde konuşlandıracağını söyledi.

Fed yetkilileri Mayıs toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımları için kapıyı açarken, STIR’lar Federal Fon Oranına (FFR) yüzde 0,50’lik bir artış için yüzde 94’lük bir şans gösteriyor. Bahisler, halihazırda yüksek enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturabilecek boru hattı maliyetlerinin bulunduğunu gösteren ABD Üretici Fiyat Endeksi’nin Çarşamba günü yayınlanmasıyla yeniden teyit edildi. Buna ek olarak, Fed Başkanı Christopher Waller, verilerin 50 baz puanlık artışları desteklediğini ve Mayıs toplantısında ve muhtemelen Haziran ve Temmuz aylarında daha fazla agresif zamları önden yüklemeyi tercih ettiğini söyledi. Bu yılın ikinci yarısında tarafsızlığın üzerine çıkmak istediğini belirtti. Bununla birlikte, aşağı yönlü, ABD dolarının Mayıs 2020’den bu yana en yüksek seviyesinden daha fazla geri çekilmesiyle birlikte hafifliyor ve bu da dolar cinsinden emtiaya fayda sağlama eğiliminde. Bunun dışında, jeopolitik, Rus-Ukrayna savaşındaki en son güncellemelerle barışın beklenenden daha uzak olduğunu öne sürerek, altın akışlarını daha fazla yönlendirebilir. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ukrayna topraklarında silah taşıyan ABD ve NATO araçlarını meşru askeri hedefler olarak göreceklerini söyledi. Bu, Putin’in Salı günü Ukrayna ile barış görüşmelerinin çıkmaza girdiğini söylemesinin ardından geldi.

Altın fiyat tahmini ve teknik görünüm

Gelen jeopolitik manşetler, Ukrayna’daki savaşı sona erdirmek için herhangi bir diplomatik çözüm umutlarını boşa çıkardı. Ayrıca, Ukrayna krizinin olası ekonomik etkilerine ilişkin endişeler ve enflasyon korkuları, yükselen fiyatlara karşı bir önlem olarak altının cazibesini artırmaya devam etmelidir. Temel arka plan, boğa yatırımcıları lehine sağlam bir şekilde eğilmiş görünüyor, ancak takip eden satın alma eksikliği, daha fazla kazanç için konumlandırmadan önce biraz temkinli olmayı garanti ediyor. Bu arada, TD Securities analistleri, piyasaların ABD merkez bankasını eğrinin gerisinde olarak algılamaya devam etmesiyle altın fiyatının olduğu yerde olduğunu açıkladı ve şunları söyledi:

Shanghay yatırımcışarı, süper boyutlu bir enflasyon baskısı tarafından devam eden ralli sonrasında altına yığmaya devam ediyor, ancak comex şortları büyük ölçüde ortadan kalktı ve ETF girişleri yavaşladı. Buna karşılık, Fed yıl sonuna kadar tarafsızlığa ulaşma ve agresif bir QT rejimi başlatma niyetinin sinyallerini verirken, katılımcılar bazı opsiyonları korumaktan mutlu oldukları için altın piyasalarından çıkışlar kıt oldu. Bu, özellikle hisse senedi-tahvil korelasyonlarının yüksek enflasyon rejimi tarafından tehdit edilmesi ve saltını daha güçlü bir çeşitlendirici olarak bırakması nedeniyle geçerlidir.

Altın fiyatı yukarı doğru çıkmaya çalışıyor ancak ABD enflasyonuna ilişkin süregelen endişeler göz önüne alındığında, ECB ve Fed konuşmacılarının daha şahin söylemleri arasında inatla güçlü bir ABD doları hakim. Bu nedenle, sırasıyla yüzde 38.2 Fibo ve yüzde 61.8 altın oran düzeltmesi ile ilişkili olduğu için 1.950 dolar ve hatta 1.930 dolar yeniden baskı altına girebilir. Bu alan tükenirse, daha yüksek bir hareketin yakın vadeli beklentileri ciddi şekilde azalacaktır. Daha fazla altın haberi için, Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatı Tahmini: Piyasa Bu Seviyelerin Eşiğinde!