Altın Fiyatı Tahmini: Bu Seviyeler Yakında Görülebilir!

341

Altın fiyatı, bu Çarşamba başında belirlenen 1.832 dolar bölgesi civarında, üç ayın en düşük seviyesinden iyi bir sıçrama kaydetti ve şimdilik iki günlük bir kayıp serisini kırmış görünüyor. XAU/USD, Avrupa seansının erken saatlerinde yeni bir günlük zirveye tırmandı ve en son, gün için yaklaşık yüzde 0.50 artışla 1.850 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler

Çin’in Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 1.8 piyasa beklentisini aşarak yıllık yüzde 2.1’e yükselirken, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 8.0 yıllık rakamlarla yüzde 7.7 beklentilerini aştı. Çin, dünyanın en iyi altın tüketicileri arasında yer aldığından, koronavirüs kaynaklı karantinalara rağmen daha güçlü enflasyon, Çin’in altına yönelik gelecekteki talebinin umutlarını destekliyor. Aynı doğrultuda, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in ABD ekonomisinin güçlü ve talebin yüksek olduğunu belirtirken, aynı zamanda nötr faiz oranını yüzde 2,0-2,5 seviyesinde beklediğini belirten Asya seansının erken dönem yorumları da yer aldı. Buna rağmen, Cleveland Fed Başkanı ve FOMC üyesi Loretta Mester, “Sonsuza kadar 75 baz puanlık bir faiz artışını dışlamıyorlar” diyerek piyasadaki ayıları hatırlattı.

Altın Fiyatları Düştü: Şimdi Neler Bekleniyor?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Şanghay ve Pekin’deki katı faaliyet kısıtlamalarını hafifletmelerine rağmen, Çin’in “Sıfır Covid Toleransı” politikası da altın alıcılarını zorluyor. Dünyanın en büyük endüstriyel oyuncusundaki sokağa çıkma kısıtlamaları, özellikle enflasyon korkularının yüksek olduğu bir dönemde küresel büyüme için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Başka yerlerde, Rusya-Ukrayna savaşının hikayeleri ve olası olumsuz etkileri de altın satıcılarını umutlu kılıyor. Son güncellemelere göre, Avrupa’nın daha önce Ukrayna üzerinden gelen gaz akışını Rusya’dan yönlendirmesi gerekiyor.

Dikkat: Altın Fiyatları İçin İzlenecek Seviyeler Çıktı!
Bu gelişmelerin ortasında, ABD 10 yıllık Hazine getirileri ve ABD Dolar Endeksi (DXY) yüzde 2.99 civarında baskı altında kalırken, S&P 500 Vadeli İşlemleri Wall Street’te karışık bir kapanışın ardından 4.000 seviyesi yakınında hafif kazançlar sağlıyor. İleriye dönük olarak, ABD TÜFE’sinin yüzde 8.5’ten yüzde 8.1’e düşmesi bekleniyor ve yeni hamleleri izlemek için önemli olacak. Bununla birlikte, ana odak noktası, önceki yüzde 6,5’e karşı yıllık yüzde 6,0’a düşmesi muhtemel olan Gıda ve Enerji hariç ABD Tüketici Fiyat Endeksi üzerinde olacaktır. Enflasyon rakamları Nisan ayı için gevşemekten kaçınırsa, ABD doları artan alımlara tanık olacak ve bu da XAU/USD’yi birkaç ayın en düşük seviyesine çekecek.

Altın fiyatı teknik analizi

Altın fiyatı, son toparlanmaya rağmen aşağı yönlü bir megafon grafiği oluşumu içinde baskı altında kalmaya devam ediyor ve bu da aşağı yönlü hareketlerin daha da genişlediğini gösteriyor. Bununla birlikte, altının 19 Nisan ile 05 Mayıs arasındaki yüzde 61.8 Fibonacci Genişlemesinin 1.850 dolar yatay desteğini kırması 1.828 dolar civarında hareket ediyor. Bununla birlikte, RSI (14) aşırı satım bölgesine yaklaşıyor ve bu da ayıların gücünün tükendiğini gösteriyor.

Altın fiyatı 1.828 doların altına düşerse, megafonun 1.810 dolar civarındaki destek hattı satıcıları cezbedecek. Bu arada, haftalık direnç çizgisi, bir kırılma, altını megafonun üst çizgisine denk gelen 1.900 dolar eşiğine doğru itebilecek olan 1.858 dolar civarında hemen toparlanmayı sınırlıyor. 1.923 dolar civarındaki 200-SMA’nın daha sonra altın alıcıları için kırılması zor bir seviye gibi göründüğünü gözlemlemeye değer. Daha fazla altın fiyatı haberi için, Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku