Altın Fiyatı Tahmini: Bu Seviyeler Masada Görünüyor!

179

Altın fiyatı, üç haftanın en düşük seviyesinden bir sıçramanın ardından gün içi zirvesinde yükseldi. Durgun piyasa koşulları, kısa vadeli kilit destek seviyesinden düzeltici geri çekilmeyi tetikliyo. Ayrıca ABD hazine getirileri, çarşamba günkü enflasyon verileri olan sert bir tutuma sahip olan Fed Tutanakları’nı teşvik etmede başarısız oldu. Tüm bu faktörleri göz önünde bulunduran deneyimli analist Anil Panchal değerli metalin fiyatına ilişkin önemli tahminlerde bulunuyor.

Bu hafta altın fiyatı için önemli faktörler neler?

Altının fiyatları çarşamba günü bir miktar pozitif ivme kazanarak önceki gün ulaştığı 1.779-78 dolar bölgesi civarındaki üç haftanın en düşük seviyesinden uzaklaşıyor. XAU/USD, Avrupa seansına girerken az miktardaki kazanımlarını sürdürürken boğalar 1.800 dolarlık seviyeyi geri almak için harekete geçiyor. Artış, akışları dolar cinsinden fiyatlandırılan sarı metalin fiyatını yönlendirme eğiliminde olan 16 aylık bir zirveden elde edilen bir miktar ABD doları tarafından destekleniyor. Bunun dışında, Avrupa’da kötüleşen COVID-19 durumunun ekonomik yansımalarına ilişkin endişeler, güvenli liman olarak görülen altın fiyatı için destek görevini sürdürüyor. Bununla birlikte, usta analist Anil Panchal’a göre genel olarak olumlu bir risk tonu ve Fed’in erken bir politika sıkılaştırmasına yönelik beklentiler, yatırımcıları değerli metal çevresinde yükseliş bahisleri yapmaktan alıkoyabilir. Yatırımcılar, artan enflasyonist baskılar nedeniyle Fed’in para politikasını er ya da geç sıkılaştırmaya zorlanacağına ikna olmuş görünüyor.

İddialar, güçlü ABD PCE Fiyat Endeksi verileri ve çarşamba günü yayınlanan sert tutuma sahip olan FOMC toplantı tutanakları ile daha da destekleniyor. Analist Panchal’a göre bu durum, altının dibe vurduğunu doğrulamadan önce güçlü bir satın almanın devamını beklemeyi ihtiyatlı kılıyor. Altın fiyatı bir önceki gün 4 Kasım’dan bu yana en düşük seviyesine geriledikten sonra 1.778 dolardan sıçrıyor. ABD Hazine getirilerinde bir geri çekilme altının toparlanmasıyla bağlantılı olabilirken, 1.780 dolar civarındaki güçlü teknik destek de düzeltici geri çekilmeyi tetiklemede rol oynuyor. Bununla birlikte, ABD piyasaları Şükran Günü tatili nedeniyle kapalı olduğu ve başka yerlerden önemli bir yayın olmadığı için Asya’da toparlanma hareketi cansız kalıyor. Öte yandan sarı metal, beş günlük düşüş trendini yakalarken, perşembe günü erken saatlerde gün içi yüzde 0,25 kazançla 1.792 dolar civarında kazanç elde ediyor.

Teknik analiz

Deneyimli analiste göre altın fiyatı grafiklerindeki bir aylık yatay alanın ve 200-SMA’nın net aşağı yönlü kırılması, haftanın başında altın fiyatı için ağırlık yaratıyor. Bununla birlikte, aşırı satım RSI koşulları, iki aylık yükselen bir destek çizgisinden düzeltici bir geri çekilmeyi ve Eylül-Kasım dönemindeki yüzde 61,8 Fibonacci düzelmesinin (Fibo.) 1.780 dolar civarında yukarı yönlü olmasını destekliyor. Değerli metaldeki iyileşme hamleleri, 200-SMA’yı ve yukarıda bahsedilen destek dönüşlü direnç alanını, sırasıyla 1.806 dolar ve 1.810-13 dolar civarında geçene kadar zor olmaya devam ediyor.

Kriptoarena.com olarak daha önce de tahminlerine yer verdiğimiz analiste göre altın alıcıları 1.813 dolar seviyesini geçerse, 9 Kasım’da 1.833 dolar civarındaki yüksek dalgalanma, temmuz ve eylül aylarında 1.834 dolar seviyesine yakın zirvelere katılarak ulaşılması zor bir seviye olacak. Panchal’a göre bunu takiben, Kasım ayı ortasındaki 1.850 dolar seviyesine yakın düşük seviye odakta olacak. Bu arada, 1.780 doları aşan net bir düşüş, 1.748-47 dolar civarında çoklu desteklerle itişmeden önce 1.759 dolara yakın çoklu düşükleri hedefleyecek. Analiste göre değerli metalin satıcılarının 1.747 dolar desteğini ele geçirdiği bir durumda, eylül ayındaki en düşük altın fiyatı seviyesi olan 1.721 doları hedefleyen bir düşüş ihtimali göz ardı edilmemeli.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku