3 Analist: Bu Olursa Altın Fiyatları Hızla Düşebilir! 

196

Altın fiyatları geçtiğimiz cuma günü yaklaşık dört ayın en büyük haftalık düşüşünü kaydetme yolunda görünüyordu. Güvenli liman metaline olan talebin ardından, Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerinde ilerleme umutlarının yanı sıra ABD’nin faiz artırımının etkileri de azaldı. Tüm bunları göz önünde bulunduran piyasanın önde gelen isimleri altına yönelik fiyat tahminlerini sunuyor.

Altın fiyatları, Rusya ile Ukrayna’nın ateşkes yapması durumunda düşebilir

Spot altının fiyatı günün erken saatlerinde yüzde 0,7 düşüşle ons başına 1.929,56 dolara geriledi. Bununla birlikte değerli metalin fiyatı an itibariyle yüzde 0,83 artış kaydederek 1.934,58 dolardan işlem görüyor. Bunların yanı sıra ABD doları, rakipleri karşısında sıçrayarak, değerli metali denizaşırı alıcılar için daha pahalı hale getirdi. Capital.com baş piyasa stratejisti David Jones altın fiyatları konusunda şu ifadeleri kullanıyor:

Altın için istila kaynaklı ivme ve spekülatif öfkenin son 10 gün içinde büyük ölçüde soğuduğunu gördük.

Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerine ilişkin iyimserliğin daha geniş finansal piyasalardaki hissiyatı artırarak güvenli liman varlıklara olan talebi düşürmesiyle altın fiyatları bu hafta yüzde 2,8 düştü. ED&F Man Capital Markets analisti Edward Meir, bir ateşkesin veya bir anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda, altının oldukça hızlı bir şekilde düşebileceğini ifade ediyor. Bunlara ek olarak geçtiğimiz haftanın başlarında, Fed gecelik faiz oranını çeyrek puan artırırken, önümüzdeki yıl borçlanma maliyetlerini kısıtlayıcı seviyelere itmek için agresif bir plan öngördü.

Değerli metal piyasalarındaki son durum nasıl?

Piyasa uzmanları, daha yüksek faiz oranlarının, altını elde tutmanın fırsat maliyetini artırma eğiliminde olduğunu belirtiyor. Ancak Standard Chartered analisti Suki Cooper bir notta, agresif politikalar benimseyen ABD merkez bankasının altına yönelik olumlu hissiyatı rayından çıkarmadığını ifade ediyor. Cooper ayrıca, mevcut jeopolitik riskin enflasyon endişelerini artırdığını ve altın fiyatları için uzun vadeli ilgiyi yeniden alevlendirdiğini söyledi. Cooper’ın konuya ilişkin açıklaması ise şöyle oluyor:

Fiziksel piyasa baskı altına girerken, yatırımcı ilgisindeki büyüme, şu an için bu zayıflığı fazlasıyla telafi etti. Bu da değişken fiyat hareketinin kalıcı olduğunu gösteriyor.

Altın fiyatları için durum böyleyken spot paladyum yüzde 2,48 artışla ons başına 2.479 dolardan işlem görürken en iyi üretici Rusya’dan gelen arzla ilgili korkuların azalmasıyla haftalık yüzde 10’dan fazla düşüşe ayarlandı. Kriptoarena.com olarak fiyat hareketlerini yakından takip ettiğimiz gümüş fiyatları ise gün içinde yüzde 1,16 artışa 25,20 dolara yükselirken, platin yüzde 1,27 artışla 1.036 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Reuters.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku