featured

Altcoinler’de daha fazla kazanmak için ne yapılmalı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatırımcılar arasında en ucuz altcoinlerin büyük ralliler sırasında daha fazla getiri sağladığına dair bir algı var. Peki bu ne kadar doğru veriler ne söylüyor?

Bitcoin (BTC) önderliğinde bir sonraki büyük ralliyi bekleyen kripto para camiasında yatırımcıların  daha düşük değerli kripto para birimleri satın almanın daha yüksek bir getiri sağlayacağı ümidi de hızla artıyor.

CoinMarketCap endeksine göre 12 Temmuz itibariyle ilk 60 altcoinden 39’u 3 doların altında fiyatlanıyor.

Önceki yıllarda kripto para piyasası genel olarak dengede kalsa da altcoinlerin altcoin sezonu” olarak adlandırılan ve birkaç günden birkaç aya kadar süren dönemlerde ralli yaptığı görüldü. 

Verilere göre “altcoin sezonu”nun net bir tanımı yok ancak tipik olarak Bitcoin piyasa hakimiyetinde bir düşüş içeriyor. Bununla beraber Bitcoin önemli destek seviyelerini kaybettikçe veya düşüş eğilimine girdikçe yatırımcılar altcoin riskinden kaçınma eğiliminde oluyor bu da BTC hakimiyetinin artmasına neden oluyor.

BTC HAKİMİYETİ 30 OCAK- 14 ŞUBAT ARASINDA YÜZDE 48 DÜŞTÜ

Bitcoin için 2020 güçlü başlamış ve öncü kripto para birimi Ocak’ta yüzde 30luk bir ralliden sonra 9 bin 300 dolar seviyesine yükselmişti. Öte yandan Bitcoin 10 bin 400 dolara yaklaşana kadar altcoinler toparlanmaya devam etmişti. 30 Ocak’tan 14 Şubat’a kadar BTC’nin piyasa hakimiyeti yedi ayın içinde en düşük seviyesine ulaşmış bu da büyük bir altcoin rallisinin gerçekleştiğini işaret etmişti.

EN UCUZ PARALARI SATIN ALMA TEORİSİ

Son dört altcoin rallisi boyunca (6 Eylül-21 Eylül 2019; 7 Ocak-22 Ocak; 30 Ocak-14 Şubat; 25 Mart-9 Nisan) altcoinler Bitcoin fiyatına göre arttı. Sadece en ucuz üç koin daha iyi performans göstermeyi başardı. Ortalama olarak yukarıda bahsettiğimiz 3 doların altındaki kripto para birimlerinin yüzde 69u altcoin piyasasından daha kötü performans gösterdi.

Ortalama olarak düşük fiyatlı kripto paraların yüzde 40ı altcoin rallisi dönemlerini altcoin piyasa değeri artışlarının üzerinde bitirmeyi başardı.

Verilere bakarak düşük fiyatlı kripto paraları satın almanın bir yatırımcı için olası bir altcoin rallisi sırasında en iyi seçenek olmadığı söylenebilir. Altcoin sezonu dönemlerinde ucuz altcoinleri kullanarak getirileri artırmak için stratejiler bulmak mümkün olsa da bu durum tek başına daha geniş altcoin piyasasından daha yüksek getiri sağlamayabilir.

Altcoinler’de daha fazla kazanmak için ne yapılmalı?