Altcoin Sezonu Tartışmaları Büyüyor! Ünlü Analist Son Noktayı Koydu!

0 287

Birçok analist, Bitcoin’in (BTC) boğa piyasasında olduğu gerçeğine katılıyor, ancak piyasanın bir “altcoin sezonunun” ortasında olup olmadığı konusunda daha az fikir birliği var. Crypto Twitter’a göz attığımızda, alt sezonun yarısına geldiğimizden emin olan analisler ile henüz başlamadığına inananlar arasında büyük fikir ayrılıkları ve tartışmalar görüyoruz.

Tipik olarak, analistler, Bitcoin’in toplam piyasa değerine karşı toplam altcoin piyasa değeri, Bitcoin’in hakimiyet oranı ve düşük piyasa değeri olan altcoinlerin belirli bir yüzde oranında yükselip yükselmediği gibi geniş bir gösterge ve metrik gibi verilere güvenirler.

Kripto para piyasası 2021’in başından beri devasa bir yükseliş kaydetti ve birçok yatırımcı bunun dört yılda bir gelen boğa piyasalarından birisi olduğunu görebilmekte. Bitcoin‘in rekor üzerine rekor kırmasından sonra altcoinler de ciddi bir yükseliş elde etti ve yaşanan son düşüşler ile birlikte altcoin sezonunun bitmiş olabileceğine dair endişeler arttı. Peki altcoin sezonu gerçekten bitti mi?

 Altcoin Sezonu İçin Ne Gerekiyor?

Öncelikle, Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin 60 seviyesinin altına düşüp 54’ü görmesi, altcoin sezonunun başlamış olabileceğine dair önemli bir sinyal. Kripto para piyasasının toplam değerinin de 2 trilyon doların üzerine çıkması şu an için sektörün en önemli dönemlerinden birisini yaşadığını gösteriyor. Bazı altcoinler 100 kat gibi inanılmaz yükselişler elde etse de bazı yatırımcılar altcoin sezonunun gelmemiş olabileceğini, bazıları ise çoktan bittiğini düşünüyor.

Jarvis Labs kurucu ortağı ve tecrübeli analist Ben Lilly ise, bu konuda önemli bir açıklamalar yaptı. Lilly, herkesin altcoin sezonu tanımının birbirinden farklı olduğunu vurguladı. Normalde daha önceki yıllarda BTC düşerken altcoinler yükseldi ve Lilly’e göre bu seferki altcoin sezonu böyle olmadı ve hem Bitcoin hm de altcoin’ler beraber yükseldi.

Analiste Göre Önemli Veriler

Lilly, altcoin sezonunun tespit etmekiçin büyük ölçüde Bitcoin’in piyasa hakimiyet grafiğine bakılabileceğini vurguladı. Şu an için bu grafiğin beklenen seviyede olduğunu belirten analist, ancak hala kendi beklediği seviyenin görülmediğine dikkat çekti. Tecrübeli kripto para analisti, altcoin sezonu için hangi seviyenin görülmesi gerektiğini de vurguladı.

Yayınlanan grafikte beklentinin 57 ila 50 seviyeleri arasında olduğunu vurgulayan analist, gerçek bir altcoin sezonu için ise Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin 50 seviyesinin altına ve neredeyse 45’e düşmesi gerektiğini vurguladı.

Ethereum, Önemli Bir Rol Oynayabilir

Bu da Bitcoin’in düşmesi anlamına gelmeyebilir. Bitcoin yatay seyrederken altcoinlerin rekor yükseliş elde etmesi de BTC’nin piyasa hakimiyetinin sert düşmesine yol açabilir. Tecrübeli isim asıl kırılımı ise Ethereum’dan bekliyor. Ethereum’un toplam piyasa değerini ikiye katlaması, altcoinlerin piyasa hakimiyeti açısından Bitcoin’i geride bırakmasını sağlayacaktır.

ETH fiyatı özellikle 2021’in ilk çeyreği bittiğinden beri ciddi yükseliş elde edemedi ve birçok yatırımcı fiyatın 5 bin dolara kadar ulaşmasını bekliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku