Aljazeera:Bitcoin deki (BTC) Son Düzeltme İçin Analistler Neler Dedi?

0 0

Bitcoin Pazartesi günü keskin bir şekilde düştü ve bir gün önce dokunduğu rekor düzey olan 34.800 dolardan büyük oranda bir düşüş yaşadı. Bu durum karşısında tüccarlar yüksek kaldıraçlı vadeli işlem piyasalarındaki oynaklığa işaret etti.

Bitcoin daha önce 33.670 dolara kadar yükseldikten sonra yüzde 14 civarında bir düşüş kaydetmişti. Yeni yıl arifesinden Pazar gününe kadar yeni rekor bir seviye olan 34.800 dolara yükseldikten sonra yüzde 20lik rallinin yarısından fazlasını kaybetti.  2017den beri işleyen bir kripto para birimi türev piyasası gelişti ve açık deniz (offshore) borsaları hala yüksek kaldıraçlı ticaret sunuyor. Bu tür piyasalardaki hareketler Bitcoinin fiyatı üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir.

Dijital Varlık Sermayesi Yönetimi Kripto Fonu Yöneticisi Richard Galvin “Bu kaldıraç gücünün bir kısmının çözülmesi” dedi.

Bitcoinin yeni rekoru16 Aralıkta ilk kez 20 bin doları geçtikten üç hafta sonra geldi. Lider kripto para biriminin fiyatı 2020de dört katından fazla arttı.

Alışılageldik Bir Volatilite

 Tüccarlar Bitcoinin Pazartesi günkü düşüşünün değişken varlık için olağandışı olmadığını ve devasa fiyat dalgalanmalarının BTCnin bir para birimi olarak yaygın olarak kullanılmasını kısmen engellediğini söyledi.

Kripto para şirketi Enigma Securitiesden Joseph Edwards Bitcoin için “Doğası gereği hala kaçınılmaz olarak değişken bir varlık” dedi. “Çoğunlukla bu tamamen teknik bir hamle gibi görünüyor kısa vadeli coşkunun neden olduğu bir durum” diye ekledi.

Genellikle Bitcoin ile birlikte hareket eden altcoinler de o kadar keskin olmasa da düştü. Ethereum üç yılın en yüksek seviyesi olan 1.170 dolar seviyesine ulaştıktan sonra yüzde bir düştü.

Bitcoinin rallisini körükleyen unsur hükümetler ve merkez bankalarının COVID-19 salgınının ekonomik etkilerine karşı koymak için teşvik musluklarını açtıkça yükselen enflasyon riskine karşı bir koruma görevi görebileceği algısı oldu.

Bank of Singapore para stratejisti Moh Siong Sim BTCnin en son rallisi için “Bazıları zayıf dolar korkusunu yansıtıyor” dedi.

 Bitcoinin ilerlemesi ana akım bir ödeme yöntemi olacağı beklentilerini de yansıtırken BTCnin hızlı kazanç potansiyeli daha büyük ABD yatırımcıların da iştahını kabarttı. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku