Alibaba kurucusu Jack Ma’den dijital para açıklaması

0 3

 Alibaba Groupun kurucusu Jack Ma dijital para birimlerinde değer görüyor ancak düzenleyicilerinin mevcut çerçeveyi artırması ve iyileştirmesi gerektiğine inanıyor.

Çokuluslu teknoloji şirketi Alibaba Groupun kurucusu ve eski yönetim kurulu başkanı Jack Ma düzenleyicilerinin değer yaratabilecekleri için dijital para birimleri ile ilgili mevzuatı iyileştirmeleri gerektiğine inanıyor.

Ma: Dijital Para Birimleri Değer Kazanabilir

Bloomberg tarafından yayınlanan yakın tarihli bir konuşmada Çinli milyarder mevcut küresel mali düzenleme çerçevesini yenilik eksikliği nedeniyle eleştirdi. Gözlemcilerin öncelikle risk kontrolüne odaklandıklarını bu da onları gelişmeleri takip etmekten uzaklaştırdığını ve nadiren “gençler ve gelişmekte olan ülkeler için fırsatları değerlendirdiklerini” iddia etti.

Maya göre Basel Anlaşmaları sadece yıllarca çalışan finansal sistemler için sorunları çözen bir “yaşlılar kulübü”. Hala bir “genç” olarak kabul edilen Çin gibi ülkeler “yerel endüstrinin sağlıklı gelişimi için bir ekosistem oluşturmak” için daha fazla yeniliğe ihtiyaç duyuyor.

Düzenleyicilerin odaklarını artırabilecekleri  alan dijital para birimleridir. Gözlemciler ve uzmanlar  yaklaşımlarını gerçekten iyileştirirse sanal para birimleri önümüzdeki 30 yıl içinde kullanılacak bir finansal sistemin oluşturulmasında önemli bir rol oynayabilir.

“Dijital para birimi değer kazanabilir ve dijital para birimi aracılığıyla yeni bir finansal sistemin nasıl kurulacağını düşünmeliyiz.”

Alibabanın kurucusu “dijital para birimi” terimini kullanırken aklında tam olarak ne olduğunu belirtmemiş olsa da geçmişi bunun muhtemelen Bitcoin olmadığını gösteriyor. Birkaç yıl önce Ma insanları dikkatli olmaları konusunda uyardı ve birincil kripto para biriminden “bir balon” olabileceği için uzak durduğunu söyledi.

Bununla birlikte Bitcoinin altında yatan teknoloji olan blok zinciri karşısında önemli ölçüde daha olumluydu. Kurduğu şirket son birkaç yılda çok sayıda blockchain ile ilgili projede yer aldı. Hatta Alibaba geçen yıl Şangayda iki DLT şubesi kurdu.

Ek olarak yakın tarihli bir rapor Alibabanın en çok blockchain patentine sahip firma olduğunu vurguladı.

Öyleyse Ma Bitcoinden değerli dijital para birimi olarak bahsetmiyorsa belki de yaklaşan Çin CBDCsinden bahsediyordur. Alibaba ülkenin merkez bankası dijital para birimini geliştirmek için China Merchant Bank Tencent ve Huawei gibi diğer dev Çin kuruluşlarıyla ortaklık kurdu.

Ayrıca dünyanın en kalabalık ülkesi Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kendi sınırları içinde resmi olarak yasaklandığını teyit ederken açık bir şekilde blok zinciri yanlısı olmuştur.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku