Bitcoin’de son 10 yılın en çok tartışılan konusu ne?

0 0

2009da piyasaya sürüldüğünden beri Bitcoine karşı en büyük darbelerden biri fiyat istikrarının olmamasıydı. Bitcoin oynaklığı son on yılda çok tartışılan bir konu oldu. Bazıları Bitcoinin fiyatının para birimi olarak kullanılacak kadar istikrarlı olmadığına inanırken diğerleri fiyatının her geçen gün daha istikrarlı hale geldiğine inanıyor.

Bitcoin dalgalanması hakkındaki gerçeği bulmak için bu dijital varlığın fiyatına ve yıllar içinde nasıl değiştiğine zaman içinde bir göz atmalısınız.

Fiyat oynaklığı problemi

Bitcoin destekçileri dijital varlığı istedikleri kadar satabilir ancak fiyatı fiyat istikrarını sağlamazsa muhtemelen günlük alımlar için küresel olarak kullanılan bir para birimi haline gelmeyecektir. Bir fincan kahve almayı düşünün. Herhangi bir kafeye girdiğinizde o kahvenin ne kadara mal olacağına dair iyi bir fikriniz vardır. Sadece bu da değil yarın veya gelecek hafta aynı kafeye geri döndüğünüzde fiyatının değişmeyeceğini de biliyorsunuz. Bunun nedeni kahveyi fiyatlandırmak için kullanılan itibari para biriminin nispeten istikrarlı olması ve düzenli olarak çok fazla dalgalanmamasıdır. Örneğin temel para birimi her gün büyük ölçüde dalgalanıyorsa kahvenin bugün dünden% 25 daha pahalı olduğunu görmek için kafeye girebilirsiniz. Bu nedenle fiyat değişkenliği olan para birimleri günlük kullanım için gerçekçi değildir.

Geçmiş yıllardaki oynaklık

Bitcoinin ilk günlerinde işlemi kolaylaştıracak borsa yoktu ve bu dijital varlığa değer vermeyi zorlaştırıyordu. Fiyatının 1 doların üzerine çıkması birkaç yıl aldı ancak 2012nin sonunda fiyatı katlanarak artıyordu. 2013 Bitcoinin ilk patlamasını gördüğü yıldı başlangıçta 100 doların üzerine ve ardından 1.000 doların üzerine çıktı.

Ne yazık ki önümüzdeki birkaç yıl içinde Bitcoin fiyatı % 70den fazla düştü ve 2015in sonlarına kadar süren bir ayı piyasasına yol açtı. Ancak Çinli Renminbi değer kaybetmeye başladığında Bitcoin fiyatının bir kez daha binlere fırlamaya başladığını gördü. Ardından 2017de en son Bitcoin boğa koşusu ortaya çıktı ve fiyatı 20.000 dolara yaklaştı. Ancak bu fiyatlar sürdürülemeyecekti. 2018in sonunda Bitcoinin fiyatı aynı yılın Haziran ayına kadar 10.000 doların üzerine çıkmadan önce 4.000 doların altına düştü. Ancak nispeten sakin bir 2019 gelip geçtikten sonra 2020 izlenecek yıl oldu.

Gördüğünüz gibi tarihsel olarak Bitcoin fiyat dalgalanmalarındaki adil payını gördü. Yine de yıllar geçtikçe bu dalgalanmalar azaldı ve fiyattaki değişiklikler o kadar aşırı olmadı. Bitcoindeki dalgalanma 2011de en uç noktaydı ve daha sonra dalgalanmada zamanla azalmalar oldu. Bu fiyatı giderek daha istikrarlı hale gelen bir varlığa işaret ediyor.

2020de Oynaklık

Mart 2020de Bitcoin 10.000 doların üzerine çıktı ve yatırımcıları mutlu etti ancak birçok kişinin oynaklık sorununun bir kez daha başını döndürdüğüne inanmasına neden oldu. Yine de bu kısa sürdü ve Bitcoin fiyat oynaklığı Ağustosta dibe vurmadan önce Mayıs ayında hızla düştü. Aslında Bitcoinin oynaklığı o kadar düzeldi ki artık petrolden yükselen piyasa para birimlerinden ve hatta ABD emlak piyasasından daha istikrarlı bir varlık.

Bu sürekli olarak son derece riskli ve değişken olarak görülen bir varlık için önemli bir kilometre taşıdır. Aslında Bitcoinin diğer varlıklara kıyasla riske göre ayarlanmış getirilerini incelerken kripto para biriminin emsallerinden daha fazla istikrar sağladığı görülüyor.

Gelecek umutlu

Bitcoinin oynaklığının hala geleneksel fiat para birimlerinden çok daha yüksek olduğu doğrudur. Ancak bu yıllar içinde ilerleme kaydedilmediği anlamına gelmez. Aslında Bitcoinin oynaklığı son yılların en düşük noktasında ve ilerleme işaretleri gösteriyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku