Alibaba kurucusu Jack Ma’den dijital para açıklaması

Abone Ol
Alibaba kurucusu Jack Ma’den dijital para açıklaması
Serkan Aydın
 • 27 Ekim 2020
 • Yazar:

   Alibaba Group'un kurucusu Jack Ma, dijital para birimlerinde değer görüyor, ancak düzenleyicilerinin mevcut çerçeveyi artırması ve iyileştirmesi gerektiğine inanıyor.

  Çokuluslu teknoloji şirketi Alibaba Group'un kurucusu ve eski yönetim kurulu başkanı Jack Ma, düzenleyicilerinin değer yaratabilecekleri için dijital para birimleri ile ilgili mevzuatı iyileştirmeleri gerektiğine inanıyor.

  Ma: Dijital Para Birimleri Değer Kazanabilir

  Bloomberg tarafından yayınlanan yakın tarihli bir konuşmada Çinli milyarder, mevcut küresel mali düzenleme çerçevesini yenilik eksikliği nedeniyle eleştirdi. Gözlemcilerin öncelikle risk kontrolüne odaklandıklarını, bu da onları gelişmeleri takip etmekten uzaklaştırdığını ve nadiren "gençler ve gelişmekte olan ülkeler için fırsatları değerlendirdiklerini" iddia etti.

  Ma'ya göre, Basel Anlaşmaları, sadece yıllarca çalışan finansal sistemler için sorunları çözen bir "yaşlılar kulübü". Hala bir "genç" olarak kabul edilen Çin gibi ülkeler, "yerel endüstrinin sağlıklı gelişimi için bir ekosistem oluşturmak" için daha fazla yeniliğe ihtiyaç duyuyor.

  Düzenleyicilerin odaklarını artırabilecekleri  alan dijital para birimleridir. Gözlemciler ve uzmanlar  yaklaşımlarını gerçekten iyileştirirse, sanal para birimleri önümüzdeki 30 yıl içinde kullanılacak bir finansal sistemin oluşturulmasında önemli bir rol oynayabilir.

  "Dijital para birimi değer kazanabilir ve dijital para birimi aracılığıyla yeni bir finansal sistemin nasıl kurulacağını düşünmeliyiz."

  Alibaba'nın kurucusu, "dijital para birimi" terimini kullanırken aklında tam olarak ne olduğunu belirtmemiş olsa da, geçmişi bunun muhtemelen Bitcoin olmadığını gösteriyor. Birkaç yıl önce, Ma insanları dikkatli olmaları konusunda uyardı ve birincil kripto para biriminden "bir balon" olabileceği için uzak durduğunu söyledi.

  Bununla birlikte, Bitcoin'in altında yatan teknoloji olan blok zinciri karşısında önemli ölçüde daha olumluydu. Kurduğu şirket, son birkaç yılda çok sayıda blockchain ile ilgili projede yer aldı. Hatta Alibaba geçen yıl Şangay'da iki DLT şubesi kurdu.

  Ek olarak, yakın tarihli bir rapor, Alibaba'nın en çok blockchain patentine sahip firma olduğunu vurguladı.

  Öyleyse Ma, Bitcoin'den değerli dijital para birimi olarak bahsetmiyorsa, belki de yaklaşan Çin CBDC'sinden bahsediyordur. Alibaba, ülkenin merkez bankası dijital para birimini geliştirmek için China Merchant Bank, Tencent ve Huawei gibi diğer dev Çin kuruluşlarıyla ortaklık kurdu.

  Ayrıca, dünyanın en kalabalık ülkesi, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kendi sınırları içinde resmi olarak yasaklandığını teyit ederken, açık bir şekilde blok zinciri yanlısı olmuştur.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Alibaba ile ilgili her şey

  Alibaba kurucusu Jack Ma’den dijital para açıklaması

  Alibaba kurucusu Jack Ma’den dijital para açıklaması

   Alibaba Group'un kurucusu Jack Ma, dijital para birimlerinde değer görüyor, ancak düzenleyicilerinin mevcut çerçeveyi artırması ve iyileştirmesi gerektiğine inanıyor. Çokuluslu te...

  • 27 Ekim 2020
  Alibaba’dan blockchain atağı…

  Alibaba’dan blockchain atağı…

  Kisspatent ekibinin yaptığı bir araştırma, Alibaba Group'un 2020'de IBM'in sahip olduğu patent sayısının 10 katını yakalayan en büyük blockchain patent sahibi olduğunu gösteriyor. Rapor...

  • 21 Eylül 2020
  Alibaba Group Hong Kong Borsası'ndan yeşil ışık aldı

  Alibaba Group Hong Kong Borsası'ndan yeşil ışık aldı

  Alibaba Group, e-ticaret platformunun ikincil bir liste için Hong Kong Borsası'ndan (HKEX) yeşil bir sinyal aldığını belirtti. Perakende devi, Alibaba'nın hisse satışlarından yaklaşı...

  • 14 Kasım 2019
  Öncelik bu '8' kurumda

  Öncelik bu '8' kurumda

  Çin’in dijital para biriminde öncelik bu sekiz kurumda Kaynaklara göre, Çin Halk Bankası, ilk merkez bankası dijital para birimini (CBDC) çevrimiçi perakende devi Alibaba, İnternet devi ...

  • 07 Aralık 2019
  e-ticaret devinden patent başvurusu

  e-ticaret devinden patent başvurusu

  Çin online perakende devi Alibaba, “Blockchain Sistemlerinde Çapraz Zincir Etkileşimleri için Alan Adı Yönetimi Programı” başlıklı ABD patenti için başvuruda bulundu. Alibaba, en so...

  • 17 Aralık 2019
  Çin, Libra'ya karşı dijital Yuan'ı hayata geçirmeli

  Çin, Libra'ya karşı dijital Yuan'ı hayata geçirmeli

  Çin Halk Bankası eski yöneticisi bu hafta Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen bir etkinlikte Facebook'u kripto parası Libra'nın olası etkilerinden bahsetmiş ve Çin'in Libra'ya karşı önle...

  • 11 Temmuz 2019
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.