Airdrop Nedir?
Airdrop Nedir?

Airdrop Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazımızda kripto para sektöründe ve NFT sektöründe sıkça merak edilen bir konuyu inceledik. Bazı durumlar da büyük fırsatlar sunan Airdrop ile ilgili temel bilgileri sizin için araştırdık. Kriptoarena.com olarak, Airdrop nedir, amacı nedir, avantajları ve dezavantajları neler, nasıl katılım sağlanır sorularına cevap vermeye çalıştık.

Airdrop Nedir?

Airdrop, kripto veya NFT yatırımcılarına, yeni üretilen kripto veya NFT’lerin ödüllendirme amacıyla dağıtılması anlamına gelmektedir. Ayrıca airdrop diğer bir ifade ile piyasaya yeni çıkacak bir kripto para projesinin veya NFT koleksiyonunun kendini daha iyi tanıtabilmek adına gerçekleştirdiği dağıtım işlemine verilen isimdir. Bedava para olarak görünen Airdrop’lar karşılıksız dağıtımı yapılan kripto para kampanyalarına verilen genel bir isimdir. Burada promosyon uygulaması üzerinden aslında bir reklam kampanyası da yürütülmektedir.

Amacı Nedir?

Airdrop kampanyalarının ilk bakışta iki farklı amacı bulunmaktadır. Yatırımcıların airdrop’a katılım amaçları ilerde değer kazanabilecek token’ları önceden ücretsiz şekilde edinebilmektir. Etkinlik dağıtımdan hiçbir ücret ödemeden alınan coinler eğer belirli vade de değerlenirlerse, yatırımcılara kazanç sağlar. Dağıtıma rağmen yeni kripto para birimlerinin bazıları ilgi görememektedir. Bu tip durumlarda yatırımcılar hiçbir gelir elde edemez. Ancak dağıtım ardından benimsenen kripto para birimleri kısa süre sonra değerlenerek yatırımcılara iyi kazançlar sağlayabilir.

Kripto para ve NFT geliştiricilerinin Airdrop oluşturma amaçları, sektörün geniş bir yatırımcı kitlesine hitap etmektir. Dağıtım yapıldığı takdirde, kripto para borsalarda listelendiği an kullanıcılar onunla işlem yapmaya başlamaktadırlar. Bu kapsamda eğer coinin nitelikleri varsa ondan daha fazla alma yoluna gitme ihtimalleri bulunmaktadır. Ayrıca bu şansı değerlendirmek amacıyla Airdrop yapılması tercih edilmektedir. Bazı durumlarda airdrop aşamasında bir kazanç sağlanamıyorken zamanla coin sayesinde büyük kazançlar yakalamak mümkündür.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajlarına yakından bakarsak ilk olarak, airdrop’un en temel avantajı melek yatırımcı adı verilen kitleyi yaratması olarak kabul edilmektedir. Melek yatırımcılar ileriye yönelik yatırım gerçekleştirmektedir. Ayrıca bunları erken dönemde alan kişilere verilen isimdir. Günümüzde ünlü yatırımcılara bakıldığında onların ilk dönem Bitcoin (BTC) alıcıları oldukları bilinmektedir.

İkinci olarak airdrop’un diğer bir avantajı ise, ileride değer kazanma ihtimali olan yeni coinleri, herhangi bir ödeme yapmadan kazanabilmektir. Ayrıca airdroplarda kura sistemlerinde adı çıkan yatırımcılar imkanlardan faydalanabilmektedir. Üçüncü ve son avantaja bakacak olursak, airdrop işleminin sürekliliği bulunmaktadır. Yani işlem genel olarak bir kez yapılan ve ardından bir daha gerçekleştirilmeyen bir işlem değildir. Doğru bir şekilde takip edildiği takdirde, piyasaya çıkan coinler için sürekli olarak yapılan dağıtımlar bulunmaktadır.

Dezavantajlarına gelince, airdrop’un belirsizliği yüksek bir işlem olması sorun yaratmaktadır. Çünkü kilitleme durumunda kalındığı takdirde henüz piyasaya yeni girecek olan bir varlık için bakiye ayrılması gerekmektedir. Diğer yandan kripto para biriminin çıkışı ardından kısa vadede yüksek değer kazanma ve ardından fiyat erimesi yaşanması sık görünen bir durumdur. Buna benzer durumlarda ilk fiyat yükselişinde alıma yönelen yatırımcılar olur. Ancak genel olarak kısa bir süre içerisinde zarar gerçekleşir. Buna benzer işlemlere girecek yatırımcıların çok dikkatli işlemler gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Airdrop Nedir?