AB’li Yetkiliden Çarpıcı Kripto Para Regülasyonu Önerisi!

34
Avrupa Birliği’nin (AB) finansal hizmetler başkanı Mairead McGuinness, yatırımcıları korumak ve Bitcoin (BTC) madenciliğinin çevresel etkisini sınırlamak için “kripto para konusunda küresel ölçekte bir anlaşma” çağrısında bulundu.

 

“AB ve ABD, kripto para regülasyonu için birlikte çalışmalı”

AB’nin en üst düzey finansal hizmetler yetkilisi konumunda bulunan McGuinness, “hiçbir ürünün regülasyonsuz kalmamasından” emin olmak istediğini belirtti. Yönetici, önde gelen gazetelerden The Hill’de yazdığı yazısında yaptırımlardan kaçma ve finansal istikrarsızlık gibi riskler konusunda uyarıda bulundu. McGuinness, ABD ve AB’nin birlikte hareket ederek kripto paraların uluslararası regülasyonu konusunda dünyaya öncülük edebileceğini vurguladı ve şunları ekledi:
ABD ve AB’nin birlikte çalışarak kripto paraların regülasyonu için ortak bir uluslararası yaklaşıma liderlik edebileceğine inanıyorum. Birlikte finans dünyasında inovasyona izin verirken tüketicileri koruyup aynı zamanda finansal dengeyi de sürdürebiliriz.
27 Ülkenin Maliye Bakanlığı’na Kripto Para Mektubu!
McGuinness buna ek olarak kripto para ekosistemi ve Blockchain teknolojisinin faydalarını överek şu noktaya dikket çekti:
Kripto para ekosistemi ve bunun altında yatan teknoloji dünyaya büyük katkılar sağlayabilir. Blockchain teknolojisi sayesinde merkezi işlemlere ve aracılara ihtiyaç kalmıyor. Üçüncü kişiler aradan çıkarılıyor. Blockchain sayesinde işlemler daha verimli ve şeffaf gerçekleşiyor. Bu teknoloji sayesinde ödemeler daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenli olabilir.

AB, Şubat ayında harekete geçmişti

AB, Kripto Varlıklar Yönetmeliğinde Piyasalar (MiCA) isimli yasa da dahil olmak üzere kripto para birimlerini düzenlemek için yeni yasaları uygulamaya başlamaya hazırlanıyor. Buna ek olarak Avrupa Birliği kısa bir süre önce Bitcoin ve Ethereum gibi Proof of Work mekanizmasını kullanan kripto paraları yasaklamak üzereyken yasada son anda değişiklik yapılmıştı.

AB'den Rusya'ya Yeni Kripto Para Yasağı!

AB üyesi ülkelerin maliye bakanları Şubat ayında yaptığı açıklamalarında kripto paraların regülasyonu konusunda bir boşluk riski olduğuna dair uyarmışlardı.Bununla birlikte dünyanın en kripto para dostu ülkelerinin AB üyesi Almanya ve Slovenya olmaları da dikkat çekiyor. Bitcoin konusundaki pasif duruşuyla da bilinen ECB başkanı Christine Lagarde, araştırma aşamasının sona ermesinin muhtemelen Dijital Euro’nun piyasaya sürülmesine yol açabileceğini söyledi. Lagarde alınan yeni karar ile ilgili olarak şunları söyledi:

CBDC’ler konusunda bir sonraki aşamaya geçmeye ve dijital euro projesinin araştırma aşamasını başlatmaya karar verdik. Dijital çağda, insanlar ve firmalar en güvenli para biçimine, yani merkez bankası parasına erişebilecekler.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku