ABD’de bir mahkeme Bitcoin in ‘para’ olduğuna karar verdi

0 0

ABD’de bir mahkeme Bitcoinin (BTC) para olduğuna karar verdi ancak bu bağlamdaki sınıflandırma ülkenin pek çok yerinde halihazırda ‘de facto’ bulunuyor.

Washington D.C.’de bir kişiye Bitcoin işlemlerini gizleme yöntemi olan Bitcoin tumblerı birden fazla defa kullanmaktan dava açıldı. Davalının Aralık 2019da lisanssız para ileten bir işletme işletmek de dahil olmak üzere üç ayrı fiilden cezalandırılması talep edildi.

Sanık Larry Dean Harmonun karanlık ağda Helix adlı bir Bitcoin tumbler işletmesini çalıştırdığı iddia ediliyor. Bu tür uygulamalar Bitcoin işlemlerinin izlenebilirliği zorlaştırıyor.

2014-2017 yılları arasında işletmesinden yaklaşık 3.4 milyar dolar değerinde BTC akışı olan Harmon’ın kara para aklamak lisanssız işletme işletmek ve lisans olmadan para iletmek suçlarından cezalandırılması istendi.

Mahkeme kararında şu ifadeler yer aldı:

“İlgili tüzüklerin içtihatların ve diğer kaynakların incelenmesinden sonra Mahkeme Bitcoinin MTA uyarınca para olduğu ve iddianamede açıklandığı gibi Helixin geçerli federal yasa uyarınca lisanssız para ileten bir işletme olduğu sonucuna varmıştır.”

Her ne kadar bu özel durum Bitcoinin para olarak sınıflandırılması lehine bir karar gibi görünse de mevcut yasaya göre Bitcoin transferi teknik olarak parasal bir sınıflandırma altında olmasa bile para iletimi olarak görülüyor ve ilgili lisanslara sahip olmayı gerektiriyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku