25 milyon dolarlık dolandırıcılıkta yeni perde

0 0

25 milyon dolarlık ICO dolandırıcılığıyla suçlanan kripto para birimi şirketi Centra Techin kurucularından Sohrab Sharmanın suçlamaları kabul etmeyi planladığı bildirildi.

Centra Tech ICO dolandırıcılığının arkasındaki diğer kurucu ortak Robert Farkas Haziran ayında mahkum edildi. Farkas’a 87 ay hapis ve 250 bin dolar para cezası verildi.

Bloombergün 13 Temmuz tarihli haberine göre avukatları mahkemeye Sharma’nın savunmasını değiştirerek suçlamaları kabul etmeyi düşündüğünü bildirdi. Sharma böylece Kasım’daki duruşmaya çıkmayabilir.

NASIL YAPTILAR?

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) Sharma Farkas ve Raymond Trapaninin Nisan 2018de tutuklandığını belirtti.

Bu üç kişi yatırımcılara; Centra Tech’te Michael Edwards adlı bir CEO bulunduğu ve 38 eyalette para gönderme lisansı aldıkları Visa dahil büyük firmalarla ortaklıklar yaptıkları gibi yalanlar söyledi.

Savcılar üçlünün bu aldatmacasının amacının yatırımcıları Centra Tech’in TOA tokenleri olarak da adlandırılan Centra tokenlerinin ilk ihracına (ICO) yatırım yapmaya ikna etmek olduğunu iddia etti.

ÜNLÜ DESTEĞİ

ICO Temmuz ve Ekim 2017 arasında eski profesyonel boksör Floyd Mayweather ve müzik yapımcısı DJ Khaled gibi ünlüler tarafından desteklendi.

Her iki adam da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından ICOnun yasadışı bir şekilde teşvik edilmesi ve Centra Techten aldıkları ödemeleri takipçilerine açıklamamaları nedeniyle suçlandı.

Bu kuruluştaki üçüncü kurucu ortak olan Trapaninin davasının da kasım ayında yargılanması planlanıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku