ABD nin Hazine Bakanı Adayı Yellen: Kripto Para Birimleri Terörün Finansmanında Endişe Kaynağı

0 0

Eski Fed Başkanı Yellen ABDnin kripto paraların yasadışı faaliyetlerde kullanımının azaltılması ve önlenmesi konusunda araştırma yapması gerektiğini söyledi.

 Hazine Bakanı adayı Janet Yellen Salı günü yaptığı açıklamada kripto para birimlerinin terör finansmanı söz konusu olduğunda “özel bir endişe”  yarattığını söyledi.

 Senato Finans Komitesi ile yaptığı toplantıda Yellen ABDnin terörün finansmanı kullanılan araçlardan haberdar olması gerektiğini söyledi.

Yeni Teknolojilerin Takibi Şart

Komitede söz alan bir senatör: “Bu değişimi zaman içinde gerçekleştirecek teknolojiler bizim için oldukça önemli. Bu konularla başa çıkma yetenek ve yöntemlerimizin teknoloji terörü finansmanı değişen teknoloji ve kripto para birimleri ile birlikte değiştiğinden emin olmamız gerekiyor.” dedi

Teröristlerin mali kaynak oluşturmak için yeni finansal teknolojileri nasıl kullanabileceklerini incelemek amacıyla oluştutulan geçen yılki Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasının da konuşulduğu toplantıda senatör Mark Warner gereken somut adımların ivedi olarak atılmasını talep etti.

Yellen: “Bence birçok kripto para birimi en azından işlemler anlamında esas olarak yasadışı finansman için kullanılıyor ve bence kullanımlarını kısıtlayabileceğimiz yolları incelememiz ve bunlar aracılığıyla kara para aklamanın önlenmesini sağlamamız gerektiğini düşünüyorum ” dedi.

Söz konusu yasanın onaylanması için Perşembe günü oylama yapılması bekleniyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku