ABD hükümeti Alexander Vinnik e dava açtı

0 5

ABD hükümeti Banka Gizliliği Kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle Mali Suçlar Uygulama Ağı FinCEN tarafından 100 milyon dolar cezaya çarptırılan kripto para borsası BTC-eye ve sahibi Alexander Vinnike dava açtı.

2017 yılında Vinnik başka kripto borsalar üzerinden Bitcoin çaldığı gerekçesiyle San Franciscodaki savcılar tarafından suçlanmıştı. Vinnik ABD Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen kara para aklama ve diğer suçları konu alan soruşturma kapsamında Temmuz 2017den bu yana Yunanistanda gözetim altında tutuluyor.

Güney Kıbrıs ve Seyşeller merkezli kripto para borsası BTC-e bugün işlevsiz olsa da borsanın ABDdeki müşterileri platformu 296 milyon dolara eş değer en az 21 bin Bitcoinlik işlem yaptı. 

25 Temmuz tarihli dava dosyasına göre BTC-e kara paranın aklanmasının önlenmesi programında belirtilen hiçbir kıstasa uymayarak FinCENe kayıt yaptırmadı platform üzerindeki şüpheli faaliyetleri bildirmedi.

Rusya vatandaşı olan Vinnik için hem ABD hem de Rusya suçluların iadesi talebinde bulunuyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku