ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Reddit Çılgınlığını Ele Almak İçin Üst Düzey Bir Toplantı Yapacak

0 1

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Reddit’te örgütlenen küçük yatırımcıların neden olduğu sosyal medya çılgınlığı sonrasında GameStop (GME) AMC ve gümüşteki büyük fiyat artışından kaynaklanan son piyasa hareketliliğini ele almak için üst düzey finansal düzenleyicilerine bir toplantı çağrısında bulundu. Reutersten gelen bir rapora göre Yellenin SEC CFTC ve Federal Rezerv başkanıyla konuşacağı bildirildi.

Raporlar ayrıca Yellenin yakın geçmişte Melvin Capitale yaklaşık 275 milyar dolar kredi verdiği bildirilen bir hedge fonu olan Citadel LLCden aldığı 700 bin dolar alması nedeniyle toplantıyı yapmadan önce bir etik avukatının tavsiyesini aldığını gösteriyor. Yellenin söz konusu parayı Citadelden şirketin konferansına konuşmacı olarak katılma karşılığında aldığı bildirildi. Bu olay  birçok kişi tarafından eleştirildi.

Melvin Capital Gamestopa karşı önemli miktarda kısa pozisyon satın aldıkları için GMEnin yakın zamandaki short squeezein alıcı ucunda olan hedge fonudur. Şirket kısa pozisyonlarını kapatmadan önce mevcut 13 milyar dolarlık değerlemesini bir noktada aşarak ağır zarara uğradı. 

Reddit Çılgınlığı Siyasetin Gündeminde

Wall Streete karşı bir savaş olarak başlayan olay kısa süre sonra kongre üyesi Alexandria Ocasio Cortez de dahil olmak üzere önde gelen ABDli politikacıların dikkatine sunuldu Bunu daha sonra SEC CFTC izledi ve şimdi de Nasdaq ve Robinhoodın tüccar koruması nedeniyle bu yükselen hisse senetlerinin işlemini bloke etmesinden sonra ABD hazine bakanı Yellen bu olaya dahil oldu. Ancak Robinhood’ın baş yatırımcısının bir Melvin Capital yatırımcısı olması da bu duruma yardımcı olmadı.

Wallstreetbets adlı bir grup tarafından başlatılan Reddit çılgınlığı Eylül ayının sonlarına doğru başladı ve Elon Musk tweetinden sonra GME hisselerinin 450 doların üzerine çıkmasıyla hız kazandı. Aynı durum AMC ve bir dereceye kadar gümüş için de geçerli. Ancak dün GMEnin kazancının yaklaşık yüzde 50sini kaybettiği AMCnin yüzde 20lik bir düşüş yaşadığı ve ardından gümüşün yüzde 10 oranında değer kaybettiği bildirildi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku