ABD de Stablecoinler ile İlgili Çarpıcı Gelişme

0 0

ABD Para Birimi Denetleyici Ofisinden (OCC) yapılan bir duyuruya göre ABD bankaları artık ödemeleri ve bankanın izin verdiği diğer işlevleri yürütmek için halka açık blockchain ve stablecoinler kullanabilirler.

OCC Amerikada en büyük bankacılık düzenleyicilerinden biri olarak kabül edilir ve hazinenin bir parçasıdır. Yeni yönergelerin ardından Amerikan bankalarının düzenleyicilerin bağımsız düğüm (node) doğrulama ağları (INVN)” olarak adlandırdıkları sisteme katılmalarına olanak sağlayacak. Daha da basite indirmek gerekirse bu sadece halka açık blok zincirleri anlamına gelir.

 Sektör İçin Bir Kazanç

OCCnin denetleyici yöneticisi Brian Brooks blok zinciri işlemleriyle ilişkili hızı ve düşük ücretleri kabul etti ve şunları söyledi:

Yeni düzenlememiz bankaların onaylayıcı düğümler olarak blok zincirlerine bağlanma ve böylece bu ürünlerle ilişkili hız verimlilik birlikte çalışabilirlik ve düşük maliyeti giderek daha fazla talep eden müşteriler adına stabilcoin ödemelerini işleme yetkisine ilişkin yasal belirsizliği ortadan kaldırıyor.” 

Circle CEO’su Jeremy Allaire bu yeni gelişmeyi kripto para birimleri ve stablecoin’ler için büyük bir başarı olarak değerlendirdi. Bilindiği üzere kripto para topluluğunda sıklıkla kullanılan ve birçok açıdan güvenilir olarak nitelendirilen USDC Circle ve Coinbase tarafından kurulan CENTRE Consortium’un piyasaya sürdüğü bir para birimi.

Bu açıklamanın ardından stablecoin’ler arasında bir rekabet başlayacağı beklenyor. Özellikle de 2 kripto para birimi öne çıkıyor: Tether’in USDT’si ve Centre’nin USDC’si.

Yeni gelişme dijital varlıklar için bir kazanç gibi görünmesine rağmen ABD düzenleyicilerinin kripto para işlemlerinde daha fazla inceleme için baskı yaptığını belirtmekte fayda var. Örneğin yeni İstikrar Yasası stablecoin ihraç edenlerin özel bir bankacılık lisansı almalarını ve Federal Rezervten çeklere teslim etmelerini gerektirecek.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku