ABD de dikkat çeken dijital dolar oturumu… İşte detaylar…

0 0

ABD Kongresi Finansal Hizmetler Komitesi 11 Haziran’da “dijital dolar” oluşturulması hakkında bir oturum gerçekleştirdi. Uzaktan gerçekleştirilen oturuma ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu eski Başkanı Christopher Giancarlo ve Elektronik İşlemler Derneği üyeleri de dahil olmak üzere birçok tanınmış kişi katıldı.

Covid-19 pandemisinin ekonomik etkilerini hafifletmek için ABD’de işletmeler ve bireyler için ülke tarihinin en büyük teşvik programı başlatıldı. Teşvik programında işletmelere verilen desteklerin yanında tüm Amerikan halkına dağıtılmak üzere 1.200 Dolarlık çekler bulunuyor.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın vurguladığı gibi pandeminin verdiği ekonomik zararın boyutu ve ekonominin toparlanma hızı konusunda hala büyük belirsizlikler var. Ve geniş bir ekonomik yardım ihtiyacı devam ediyor çünkü ekonomi henüz açılmadı ve iki ayda işsiz kalan 40 milyon Amerikalının işlerine ne zaman geri dönecekleri bilinmiyor. Yine Powell’ın altını çizdiği gibi bu insanların bir kısmı  bir daha işe dönemeyecek. Bunun yanında çoğu yurttaş hala hükümetin gönderdiği 1200 Dolarlık posta çeklerini bekliyor. Bir kısmı da paraya ulaşmakta aşırı zorluklar yaşadıklarını bildirdi.

İşte bu teslimat ve temas konuları politikacıları “dijital dolar” hakkında konuşmaya teşvik etti.

JP MORGAN BİTCOİNİ ÖVDÜ… TIKLAYIN

Oturumda Fed’in merkez bankası dijital parası (CBDC) üzerinde daha fazla çalışması gerektiği bankacılık sisteminin toplumun en savunmasız kesimlerinden bazılarını nasıl dışladığı hakkında görüşler aktarıldı.

Eski CFTC Başkanı McIntosh ise; “Herkese açık özel ve tüzel kişilerin ödemelerini daha hızlı yapabilmesi için yeni dijital çözümlere daha derinlemesine bakma arzusunun paylaşmasından heyecan duyuyoruz” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku