ABD borsaları çöktüğünde Bitcoin fiyatı neden çökebilir? İşte 3 neden

0 0

Uzmanlar yakın vadede ABD borsalarında bir geri çekilme bekliyor. Üç ana faktörden dolayı Bitcoin’in de bu düşüşü takip edebileceği düşünülüyor.

Finansal piyasadaki uzmanlar ve kripto endüstrisi kısa vadede önemli bir borsa düzeltmesi öngörüyor. Bitcoin (BTC) ile hisse senetleri arasında son üç ay içinde gözlenen yüksek korelasyon göz önüne alındığında uzmanlar Bitcoinin de hisseleri takip etmesini güçlü bir olasılık olarak görüyor.

ABD endeksleri geçen haftayı yüksek oynaklıkla kapattı. Hafta içinde Nasdaq tarihin en yüksek seviyesini görürken Perşembe günü yüzde 5 değer kaybıyla kapandı. Ayını gün Dow Jones yüzde 7 küresel gösterge S&P 500 Endeksi yüzde 6 düştü.

Üç faktörün bir araya gelmesi görünüşte borsadaki büyük oynalığı tetikliyor: KOVID-19 salgınına dair belirsizlik sermayenin hisse senetlerinden çıkıp nakde veya tahvillere girmesi ve büyük jeopolitik riskler.

RİSK İŞTAHININ SÖNMESİ

Wells Fargo kredi stratejisi başkanı Winifred Cisar Stieglitz yatırımcıların önemli miktarda nakde sahip olduğunu ancak yatırımcıların yüksek riskli hisse senetlerinden ziyade yatırım için daha düşük riskli bonoları tercih edeceklerini söyledi. Stieglitz’e göre kurumsal yatırımcılar ve zengin bireysel yatırımcılar küresel borsada büyük pozisyon almayı şu an fazla riskli görüyor.

eToro CEO’su Yoni Assia gelecek üç hafta içinde hisse senedi piyasalarında dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu.  

YATIRIM GURULARI HEDGE POZİSYONLARINI GÜÇLENDİRİYOR

Mark Cuban Paul Tudor Jones ve Warren Buffettin de aralarında bulunduğu Wall Street baronları ve milyarderleri kısa vadede hisse senedi piyasasına girmek yerine hedge pozisyonlarını ve nakit rezervlerini güçlendirmeyi tercih ettiklerini vurguladı. Cuban CNBC’ye verdiği mülakatta; “Bence tüketici talebinin ve kurumsal talebin nereden geleceğini tahmin etmek neredeyse imkansız. Bu nedenle işletmeler için bir değerleme yapmak zor ” ifadesini kullandı.

Bununla birlikte yüksek profilli yatırımcılar mutlaka ABD borsalarında büyük bir düşüş eğilimi öngörmüyor. Verilere dayanarak sadece koronavirüs pandemisinin sonuçları nedeniyle büyük ölçekli şirketler için herhangi bir değerleme yapmakta zorlanılıyor.

BELİRSİZLİK

Uluslararası Para Fonu IMF pandeminin ekonomik verileri çarpıtabileceği ve merkez bankalarının ve yatırımcıların değerlendirmesini zorlaştırabileceği konusunda uyarıda bulundu. IMF KOVID-19 salgını nedeniyle birçok kilit istatistiğin sağlıklı şekilde üretilemediğini vurguladı.

BITCOINİN ZAYIF TEKNİK YAPISI

Bitcoin daha fazla düşüş eğiliminin önümüzdeki aylarda güçlü bir düzeltmenin kaçınılmaz olduğunu göstereceği bir noktada. Satoshi Flipper; “BTC boğaları için kritik an … Bu seviyeyi kaçırırsanız önümüzdeki 6 ay acı verici olacak” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku