ABD, Bitcoin ATM operasyonunu çökertti

0 0

ABD Hükümeti 25 milyon dolarlık bir BTC ATM operasyonu gerçekleştirdi. Bazı kripto para birimleri ile birlikte 17 makine ele geçirdi. Adalet Bakanlığı (DOJ) bu olayın arkasındaki Kais Mohammadi suçlu bularak 30 yıl süre ile hapis cezası aldığını bildirdi.

Kaliforniyalı Kais Mohammad ise lisanssız bir Bitcoin ATM işlettiğini doğrulayarak suçunu kabul etti.

Herocoin adlı lisanssız bir Bitcoin para hizmeti işletmesine sahip olan Mohammad “Superman29 ” takma adını kullanarak borsa ticaretini online olarak yapacağını planladı ancak Güney Kaliforniyada bulunan müşterilere hizmet etti. Genellikle halka açık bir yerde müşterilerle 25.000 dolara kadar BTC alım ve satışında bulundu.

DOJ “Mohammad makinelere yatırılan kripto para birimini işledi makinelere müşterilerin çekeceği parayı sağladı ve makineleri çalıştıran sunucu yazılımını korudu.” açıklamasını yaptı.

Bakanlık ayrıca Mohammad Herocoinin ABD Hazine Bakanlığının mali suçlar uygulama ağına (FinCEN) kaydolması gerektiğini biliyordu ancak kayıt yaptırmadı. Adalet Bakanlığı Fincenin kendisiyle temasa geçmesinden sonra kayıt yaptırdı fakat durum tespiti şüpheli müşteri gibi rapor etme ile ilgili yasaya uymadı” dedi.

Soruşturma esnasında kolluk kuvvetleri Mohammad ile birçok BTC borsa işlemi ve çok sayıda kişisel BTC nakit işlemi gerçekleştirdi.

DOJ Muhammedin bu işlemler için bir para birimi işlem raporu ya da şüpheli işlem raporu sunmadığını bildirdi.

Adalet Bakanlığı Mohammedin 30 yıl hapis cezası almasının yanı sıra kripto para birimi nakit para ve işlettiği 17 Bitcoin ATMsini de kaybettiğini belirtti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku