AB, Ocak 2021 de dijital euro kararını verecek

0 0

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde bankanın önümüzdeki yılın başlarında dijital bir euro projesine başlayıp başlamayacağına dair önemli karar alacağını söyledi.

12 Kasımda düzenlenen online bir politika panelinde Lagarde Avrupa Merkez Bankasının bir merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürme çabalarında “ilk olma yarışında” olmadığını belirtti. Ancak merkez bankasının Ekim ayında dijital bir euro üzerinde başlattığı istişarenin sonuçlarının Ocak 2021de hazır olacağını söyledi.

Lagarde “Bu noktada  dijital euroya geçip geçmeyeceğimize  karar vereceğiz” dedi. “Bu toplu olarak alınacak bir karar faket benim fikrim bu yönde gidebileceğimiz yönünde.”

Avrupa Merkez Bankası başkanı bankanın bir dijital Euro hakkında nihai bir karar verme zamanı geldiğinde endişelerini gidermesi gerektiğini söyledi. Özellikle bankanın kullanıcı mahremiyetine ek olarak kara para aklamayı ve terör önlemlerinin finansmanına karşı koymayı düşüneceğini söyledi.

Lagarde Facebook’un Libra tokenını ve Çin’in yakın zamandaki dijital yuan denemelerini merkez bankasının piyasaya sürülmesini aceleye getiremeyeceğinin örnekleri olarak verdi.

“Bu hayata geçmeden önce muhtemelen bizi iki üç dört yıl alacak bir proje.”

 Panelde ayrıca Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey de konuştu. Powell merkez bankası dijital para birimi konusundaki pozisyonunu yineledi ve “ilk olmaya çalışmaktansa doğru yapmamızın kritik olduğunu” belirtti. İngiltere Merkez Bankası başkanı heyete insanların herhangi bir para biriminde “değerin kesinliğini bekleme” hakkına sahip olduğunu söyledi.

Lagarde Uluslararası Para Fonunun başkanı olduğu dönemden bu yana dijital euro desteğini defalarca ifade etti ancak banka henüz bir dijital euro hakkında resmi bir karar vermedi. Merkez bankası kısa süre önce dijital bir eurodan ne beklediklerine dair kullanıcılardan geri bildirim almak için halka açık bir istişare açtı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku