51 Milyar Dolarlık Varlık Yöneten Bu Şirket Bitcoin Almak İçin Altın Satmaya Karar Verdi

0 0

Jefferiesin üst düzey bir yöneticisi milyar dolarlık yatırım firmasının Bitcoin almak için portföyünden altın pozisyonlarını azaltacağını söyledi.

 Jefferies’te küresel öz sermaye stratejisi başkanı olarak görev yapan Christopher Wood geçtiğimiz günlerdeki yatırımcı mektubuna göre ABD Doları temelli emeklilik fonları için sadece uzun pozisyonları içeren portföyde altın pozisyonunu yüzde 50’den yüzde 45’e çekerken yüzde 5 oranında da Bitcoin tutacak.

Wood altın için iyimser olmaya devam ederken lider kripto paranın önemli ölçüde düşüş yaşaması durumunda fona daha fazla BTC ekleyeceğini aktardı. Deneyimli portföy yöneticisi merkez bankalarının pandeminin neden olduğu ekonomik krizi aşmak amacıyla çılgınca para basma politikalarına devam edeceklerine inandığından altının hala iyi bir yatırım aracı olduğunu düşünüyor. 

Business Standard’da yer alan habere göre Wood’un daha önce hack’lenme ve bazen kara para aklama gibi kötü amaçlarla kullanılmasından dolayı yasa dışı ilen edilebileceği korkusuyla Bitcoin’e yatırım yapmaktan uzak durduğu belirtti.

Fonun yüzde 30’unu Japonya hariç Asya hisseleri ve yüzde 20’sini ise hedge edilmeyen altın madenciliği hisseleri oluşturuyor.

Öte yandan kripto para derecelendirme şirketi Weiss Crypto Ratings’ten analistler Juan Villaverde ve Bruce Ng Jefferies gibi şirketlerin bu varlıkları enflasyona ve ekonomik türbülansa karşı bir korunma aracı olarak tahvillere karşı tercih etmeye başlamaları durumunda Bitcoin’in büyük yükselişler yaşayabileceğini öngördüler:

“Devlet tahvillerinde yaklaşık 30 trilyon dolar tutuluyor. Bu miktarın yüzde 10’unun altına ve Bitcoin’e geçiş yaptığını varsayalım. Bu 3 trilyon dolarlık bir geçiş olurdu. Ve eğer eşit olarak bölünürse sonuç şöyle olur:

1.5 trilyon altına gider -altının piyasa değerinin yüzde 15’i- 1.5 trilyon Bitcoin’e gider – Bitcoin’in piyasa değerinin 4.4 katı.

Tahvil yatırımcılarından yeni para girişi oldukça Bitcoin’in çok daha düşük piyasa değeri ve işlem hacimleri nedeniyle altından çok daha hızlı yükselme potansiyeli var.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku