3 Dev İsimden Önemli Altın Tahminleri: Bu Seviyeler!

240

Doğu Avrupa’da artan gerilimler arasında altın fiyatı yükselişini sürdürüyor. TD Securities analistlerine göre sarı metal, agresif politikalarını sürdüren Fed beklentilerini görmezden geliyor. TD Securities’in yanı sıra ANZ Bank ve Commerzbank’taki analistler de değerli metale ilişkin tahminlerini paylaşıyor.

TDS ve ANZ Bank analistlerine göre altın fiyatı FED etkisinde olacak

Kanada merkezli uluslararası bir yatırım bankası olan TD Securities analistlerine göre altın piyasaları, Fed’in yürüyüş yolunu enflasyon eğrisinin gerisinde olarak yorumlayan büyüyen bir katılımcı grubunu yansıtıyor. Ancak analistler Fed’in piyasalara sert bir sürpriz sunacağına dair artan riskleri de göz önünde bulundurduklarını ifade ediyor. TDS analistleri ayrıca Fed’in hem Mayıs hem de haziran aylarında 50 baz puan artırmasını ve Temmuz ile Aralık arasındaki her toplantıda 25 baz puanlık bir artış yapmasını beklediklerini belirtiyorlar. Ancak tarihsel olarak olumsuz olduğu bilinen bu senaryoya rağmen, güvenli liman akışları, Ukrayna’daki savaşa tepki olarak altına yönelik talebin artmasıyla birlikte şahin bir Fed korkularını gölgede bırakıyor. Bu sebeple analistlere göre altının fiyatları inanılmaz derecede dirençli kaldı.

ANZ Bank’taki stratejistlerin görüşüne göre, sıkı para politikaları, yatırımcıların altına olan iştahını azaltabilir. Bununla birlikte, sarı metalin 1.900 dolar seviyesinin altına düşmesi pek olası değil. Küresel merkez bankaları enflasyonu kontrol altına almak için para politikasını sıkılaştırmaya başlıyor. ANZ Bank analistlerine göre kötüleşen tedarik zinciri kesintileri ve yükselen emtia fiyatları, Fed’i yıl boyunca daha agresif faiz artırımları yapmaya sevk edebilir. Bu, yatırımcıların altına olan iştahını azaltabilir. Ancak değerli metalin aşağı yönlü görünümü, önümüzdeki altı ay boyunca 1,900 dolar civarında korunuyor. ANZ Bank analistleri altın fiyatlarının önümüzdeki üç ayda 1.950 dolar civarında ve bu yıl için ortalama 1.900 dolar civarında işlem görmesini beklediklerini ifade ediyor.

Commerzbank’taki uzmanların XAU/USD için fiyat hedefleri neler?

Değerli metal yüzde 1’in üzerinde bir artışla geçtiğimiz çarşamba günü 1.940 dolara ulaşmayı başardı. Altının fiyat hareketlerini inceleyen Commerzbank’taki stratejistler, Ukrayna’daki kritik NATO Zirvesi Rusya’ya karşı daha fazla yaptırımla sonuçlanabileceğinden sarı metalin ilerlemesini uzatmasını bekliyorlar. Almanya merkezli bankanın uzmanları altın fiyatına ilişkin olarak şu ifadeleri kullanıyor:

Bloomberg tarafından takip edilen altın ETF’leri bu hafta yaklaşık 33 ton giriş kaydetti. Ayın başından bu yana girişler 150 tonun üzerine çıktı. Her durumda, bu ay girişler açısından şimdiye kadarki en sağlam aylardan biri olacak.

Kriptoarena.com olarak gelişmelerini yakından izlediğimiz Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş hız kesmeden devam ediyor. Batı’nın Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar üzerinde anlaşması söz konusu olduğundan Commerzbank analistlerine göre, piyasa katılımcılarının devam eden yüksek güvenlik ihtiyaçları muhtemelen satın alma ilgisinin arkasında bulunuyor. Bu durumun altın fiyatları üzerindeki etkilerinden bahseden analistler, bu konuda şu yorumları yapıyor:

Bugün Brüksel’de Rusya’ya odaklanan üst düzey bir NATO toplantısı yapılacak. Ek yaptırımlar, piyasa katılımcılarının enflasyon beklentilerini körükleyebilir. Bu da altının bir değer saklama aracı rolünde fayda görmesine neden olabilir. Bu nedenle altın fiyatının şu an için yükselmeye devam etmesi muhtemeldir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku