Yolsuzluğun ilacı Blockchain olabilir mi?

0 1

Blockchain devletin kurumlarında yolsuzluğu önlemede güçlü bir araç olabilir bu da daha fazla şeffaflık otomasyon ve denetlenebilirlik sağlar.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan bir rapora göre blockchainin yönetişimi iyileştirmede ve çeşitli kamu yönetimi ortamlarında yolsuzluğu önlemede önemli bir rolü var.

Dünya Ekonomi Forumu Virginia Üniversitesi Hukuk Fakültesi Batten Liderlik ve Kamu Politikası Okulu ve Ashley Lannquist Proje Lideri Blockchain ve Dağıtık Defter Teknolojisi tarafından ortak olarak yazılan bir yazıda hükümetleri dürüst tutmak için blockchain için beş kullanım durumu ortaya koydu.

Kamu ihale kullanım durumu otomatik sözleşmeler ve devlet dairelerinde daha iyi daha az yolsuz ihale gerçekleştirmek için birleştirilen değişmez kayıtlar ile satın almadaki risk faktörleri üzerinde doğrudan eylem sağlayabilir.

Arazi kaydı blok mülkiyeti için giderek daha popüler bir kullanım örneği haline geliyor ve arazi mülkiyeti ve unvanının güvenli kamuya açık kalıcı kayıtlarına izin veriyor. Blockchaine yazılması kayıtların kurcalamaya ve manipülasyona daha az duyarlı olduğu anlamına gelir.

Aynı şey yolsuzluğu ve seçim sahtekarlığını azaltabilecek blok zincir üzerinde yapılan elektronik oylamaya da uzanıyor. Kalıcı ve şeffaf bir oylama altyapısı oluşturarak blockchain teknolojisi daha etkili sonuçlar için seçim bütünlüğünü ve şeffaflığı artırabilir.

Yararlı kurumsal mülkiyet son yıllarda dünya çapındaki ülkelerde sahtekarlığı ve yasadışı faaliyetleri tespit etmenin bir yolu olarak daha yakından izlenmektedir. Kurumsal çıkarların kayıtlarını bir blok zincirinde oluşturarak ve saklayarak yetkililer verilerden şüpheli sinyalleri daha iyi tanımlarken daha etkili kayıtlar tutabilirler.

Son olarak raporda hükümetlerin sanat eğitim ve diğer sosyal malları destekleyenler gibi hibelerin ödenmesini sağlamak için blockchain kullanabileceği belirtiliyor. Yine şeffaf kamuya açık kayıtlar hibe ödülleri modeline inancın inşasına yardımcı olarak yolsuzluk ve sahtekarlık kapsamını sınırlamaktadır.

Öngörülen birçok kullanım vakasının beşi pratikte dünyadaki hükümetler yönetimin şeffaflığını ve verimliliğini artırmak için zaten blok zincirinden en iyi şekilde yararlanıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku