Yılın zirvesini yapan Bitcoin’de yükseliş devam edecek mi?

0 0

Bitcoin son 3-4 işlem gününde yaşadığı sert yükselişle analistler ve uzmanlar tarafından güçlü noktalar olarak gösterilen 10 bin ve 11 bin dolar dirençlerinin üzerine kolayca çıktı.

Anca şimdi lider kripto para birimi 11 bin doların altına düştü ve daha da düşme tehdidi altında.

Peki 10 bin dolarlık fiyat noktasında tutunacak mı? Yoksa daha da mı düşecek?

Geçen hafta Bitcoin (BTC) fiyatı son yıllarda en büyük artışlardan birine tanık oldu. Zira BTC 9 bin 326 dolar seviyesinden başlattığı yükselişini 11 bin 287 dolara kadar devam ettirdi. Bu seviye 2020 senesinin en yüksek noktası olarak kayıtlara geçti.

Bu büyümenin büyük bir kısmı son 2 gün içinde gerçekleşti çünkü Bitcoin 26 Temmuzda 10 bin dolar eşiğinden geçti ve 27 Temmuz 11 bin doları kırdı. Ancak bu seviyeden sonra Bitcoin’de kar realizasyonları gelmeye başladı. Gelen bu realizasyonla BTC tekrar 11 bin doların altında işlem görmeye başladı.

Korku endeksi etkilendi

Bu yükseliş aynı zamanda aşırı açgözlülük için 76 değerinde duran Crypto Fear & Greed Indexini de  (Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi) etkiledi.

Göstergeler ne diyor?

Benzer şekilde teknik göstergeler şu anda Bitcoini “güçlü bir satın alma unsuru” olarak resmediyor ve yükselişin bitmediğini belirtiyor. 1 günlük göreceli güç endeksi 74.64 seviyesinde yer alıyor ve bu durum piyasada ne aşırı alım ne de aşırı satım olmadığını ve hareketli 17 ortalama göstergenin 16sının şu anda yükselişte olduğunu gösteriyor.

Genel olarak birçok önde gelen Bitcoin borsa analisti ve işlemci arasındaki ortak kanı yükselişin devam edeceği yönde. Blockroots Kurucu Ortağı Josh Ragere göre Bitcoinin son hareketi Nisan 2019da görülen tırmanışa benziyor. Rager ayrıca Bitcoinin teknik anlamda uzun vadeli bir düşüş trend direncini kırdığını ve bunun genellikle olumlu bir işaret olduğunu ileri sürdü.

Ancak diğer bazı uzmanlar bu kadar iyimser değil

Euro Pacific Capital CEOsu Peter Schiff Bitcoinin 10 bin dolarlık noktayı başarılı bir şekilde kırmayı başaramadığını ve başarsa bile her defasında düştüğünü savundu. 

Schiff son üç defanın ikisinde Bitcoinin Ekim 2019 ve Şubat 2020de 10 bin doların üzerine çıktığını ve daha sonra yüzde 38 ve yüzde 63 oranında düştüğünü vurguladı. Mayıs ayında benzer bir durumda geri çekilme yüzde 15 idi. “Yani soru şu ki  bu sefer farklı mı olacak? Bitcoin için olmak ya da olmamak zamanı mı?  Şu an 10 bin doların altına tekrar düşmemesi gerek değil mi? ” diye sordu Schiff.

Yükseliş devam ederse diğerleri de aynı şekilde ihtiyatlı davranıyor

Panxora CEOsu Forbesa verdiği demeçte “Bizim görüşümüz hâlâ piyasaların bir yandan Bitcoini yükselten enflasyonu kontrol etme hikayesi tarafından çekildiğine inanırken aynı zamanda küresel ekonomi Bitcoini daha düşük seviyeye çıkarma potansiyeli ile büyük bir talep şoku yaşıyor” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku