Yeni Kripto Para Yasası Geliyor: Bitcoin Satış Görebilir!

65

Son yaşanan FTX çöküşü ile beraber ülkeler, kripto para birimlerine yönelik yasa tasarısı getirmeyi amaçlayan projeleriyle ilgileniyor. Son olarak Rusya Parlamentosunun alt meclisi kripto para madenciliği ile ilgili yeni bir yasa tasarısı önerisinde bulundu. Tasarıya göre, 17 Kasım’da kripto para madenciliğini ve kripto satışının yasallaştırması öneriliyor. Uzmanlar, tasarının kabul edilmesi halinde başta lider kripto Bitcoin olmakla beraber dijital varlık piyasasının genelinin düşüş yaşayacağını düşünüyor. İşte detaylar…

Rusya kripto para madenciliğinde düzenlemeye gidiyor!

17 Kasım’da, Rus parlamentosunun alt meclisine yeni bir kripto madenciliği yasası sunuldu. Önerilen mevzuat, hem kripto para madenciliğini hem de çıkarılan dijital varlıkların satışını yasal hale getirecek. Şu anda Rusya, ödeme mutabakatı için kripto para birimlerinin kullanılmasına izin vermemektedir. Bununla birlikte, yeni tasarının taslağı, Dijital varlık madenciliğini ve satışını “deneysel bir yasal çerçeve” altında yasal hale getirmeyi amaçlıyor. Teklif edilen yasa tasarısına göre: Madencilik sonucunda elde edilen dijital varlık, bu kripto para’nın madenciliğini yapan kişi tarafından, Rusya bilgi altyapısının onunla işlemlerde kullanılmaması koşuluyla, gerçekleştirilen işlemler haricinde, elden çıkarılabilir. Ancak yerleşik deneysel yasal rejime uygun olarak yapılabilir.

kripto para

Yerel basına konuşan Duma Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov’a göre, önerilen önlemin Aralık 2022’de üç parlamento okumasından geçmesi bekleniyor. Bazı kaynaklar tedbirin 1 Ocak’ta yasalaşabileceğini iddia ederken, diğerleri 1 Şubat’ta yürürlüğe girebileceğini iddia ediyor. 2020’de onaylanan dijital inovasyona ilişkin mevzuat, bu yasa tasarısının oluşturulmasına izin verdi. Önlem ayrıca Rusya’da dijital varlıkların ticarileştirilmesini yasaklıyor ve Dijital varlık madenciliği ve madencilik havuzlarını tanımlıyor.

Uzmanlara göre yasa ile beraber kripto piyasası düşüşe geçebilir!

Rusya’daki yeni madencilik yasası yasalaşırsa, madencilerin dijital varlıklarını borsalarda satma şansı var. Bu, madencilerin Bitcoin’i itibari para karşılığında satabilecekleri veya diğer Dijital varlıklar için takas edebilecekleri borsalara gönderdiklerini gösterir. Bir kripto biriminin borsalardaki arzındaki artış, fiyatını düşüren daha fazla satış baskısına neden olur. Borsalardaki artan denge ve Rus madencilerin BTC satışları, Bitcoin fiyatını olumsuz etkileyebilir. Bununla birlikte uzmanlar, altcoin piyasasının da beraberinde düşebileceğini öngörüyor.

Rusya Sınır Ötesi Ödemeler İçin Kripto Para Kullanımı Onayladı!

Daha önce kriptoarena.com olarak belirttiğimiz üzere lider kripto para birimi Bitcoin, son bir haftalık süreçte yüzde 2,4 değer kaybı yaşadı. Anlık olarak ise lider kripto, 16,667.32 dolardan işlem görüyor. Dijital varlık piyasasının genel değeri ise son 24 saat içerisinde yüzde 0,1 düşüş yaşadı ve anlık olarak 869 milyar dolar değerinde bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coinnounce
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku