Yeni bir dönemin başlangıcı olabilir mi?

0 0

Bitcoin uzun zamandır yeni bir para biçimi veya altına alternatif bir varlık olarak tanımlanıyor. Kavramın bir o yana bir bu yana yaklaşması Bitcoin’in özündeki merkezsizlik ile birlikte yüksek oynaklığı da olabilir. Ancak bu durum yeni bir vadeli işlem sözleşmesi ile değişebilir.

Kripto borsası BTSE geleneksel vadeli kontratlarını dolar yerine Bitcoinde fiyatlandırma konusunda karar aldı.

Diğer kontratlardan farklı olarak bu kontrat Bitcoin olarak fiyatlandırılıyor. CoinGeckoya göre XAUT tokenlerinin spot fiyatı şu anda 1.720 Dolar iken BTSE’nin sözleşmeleri 0.17 BTC civarında işlem görüyor.

Kontrat ile yatırımcılar yeni bir değer deposu olarak Bitcoin’in veya altının hangisinin daha fazla talep edilebileceğini ve birinin diğerinden daha iyi performans gösterip göstermeyeceğini karşılaştırabiliyor ve spekülasyon yapabiliyor.

BTSE sözcüsü “Bunu Bitcoin’e karşı altın olarak düşünün” ifadesini kullansa da bir Altın/BTC kontratı tartışmalara neden olabilir.

Düzenli vadeli işlemler gibi sürekli kontratlarda da tasfiye (likidasyon) var. Spot fiyat belirli bir eşiği aşarsa kontrat; sahibine zarar vererek; otomatik olarak tasfiye olabilir. Milyon dolarlık Bitcoin sözleşmelerinin bir düşüşle tasfiye edilmesi kripto yatırımcılarının karşılaşmadığı bir durum değil.

Peki Bitcoin cinsinden yapılan bir sözleşme tasfiye riski doğurabilir mi?

BTSE bunun olası olmadığını çünkü Bitcoin ve altının dolar ile pozitif bir korelasyona sahip olduğunu vurguluyor.

Kim bilir Bitcoin bir gün dolardan daha güvenli bile olabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku