Yasaklanan Bitcoin (BTC) Reklamı İngiltere’yi İkiye Böldü!

0 53

İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA), “yanıltıcı” ve “sosyal olarak sorumsuz” olduğu için kripto para borsası, Coinfloor tarafından yayınlanan bir reklamı yasakladı.

Ünlü ingiliz gazetesi Telegraph’ta, kripto para borsası Coinfloor için “Paranızı bankada tutmanın bir anlamı yok…” başlıklı bir reklam yayınlandı.

Reklamda, 63 yaşında bayan yer alıyordu ve reklam metninde şunlar yazıyordu:

“Harcama yapan değil, tasarruf eden bir nesilden geliyorum… Bugün paranızı bankada tutmanın bir anlamı yok, faiz oranları berbat! Emekli maaşımı aldım, üçte birini altına, üçte birini gümüşe ve geri kalanını Bitcoin’e (BTC) yatırdım.”

 “Benim için Bitcoin bir dijital altın ve sahip olduğum parayı güvence altına almak için emin adımlar atmamı sağladı. Borsa’da  basit bir kayıt işlemi vardı ve sonra otomatik olarak doğrudan banka hesabımdan Bitcoin satıl alabildim.”

Reklam Etik Değil

Reklam düzenleme kurumu, kendisine gelen ve reklamın emeklileri hedef aldığına işaret eden şikayet üzerine yasaklama kararı aldığını bildirdi.

Reklama karşı çıkanlar, kripto borsasının sermaye kaybını içeren Bitcoin ile ilişkili riskleri netleştiremediğini iddia etti. Ayrıca, Bitcoin piyasası İngiltere’de düzenlenmemiştir ve bu da yatırım risklerini önemli ölçüde artırmaktadır.

Kripto borsası Coinfloor, artan baskı sonrası metne kısa şöyle bir risk uyarısı ekledi: “Kripto para birimlerine yatırım yapmak önemli bir risk içerir ve yatırılan sermayenizin kaybına neden olabilir. Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamalısınız. ”

Ek olarak bazı kripto para karşıtları, reklamın Bitcoin’in tasarruf ve emekli maaşlarıyla yatırım yapmak için güvenli olduğunu öne sürdüğü için firmanın sosyal olarak sorumsuz olduğunu iddia etti.

Ancak Coinfloor, reklamda iletilen mesajın borsanın değil, öne çıkan kadının görüşünü gösterdiğini savundu. Ek olarak, reklamın kadının yatırım kararlarının akıllıca olduğunu ima etmediğini vurguladı.

Kripto para borsasının argümanları, Coinfloor reklamına yönelik şikayetleri onaylayan düzenleyici kurumu tatmin etmese de, reklamın mevcut haliyle tekrar yayınlanmamasını emretti

Resmi Kurum şu açıklamayı yaptı:

“Reklamın sorumsuzca Coinfloor aracılığıyla Bitcoin satın almanın kişinin tasarruflarına veya emekli maaşına yatırım yapmanın güvenli bir yolu olduğunu öne sürdüğü sonucuna vardık, özellikle hitap ettiği kitlenin kripto para birimlerini anlamada deneyimsiz olma ihtimalinin yüksek olduğu ve bu nedenle yasayı ihlal ettiği göz önüne alındığında, verilen kakarın doğru olduğunu düşünüyoruz”

Coinfloor, geçen Aralık ayında büyük bir reklam kampanyası düzenleyip, Londra’nın metro istasyonlarını reklamlarla doldurduğunda manşetlere çıktı.

Coinfloor, ASA’nın kararıyla ilgili olarak, “Bu bizim ilk büyük gazete yayınımız olduğu için ASA’nın kararından dolayı hayal kırıklığına uğradık ve son on yılın en iyi performans gösteren varlığı konusunda dürüst ve şeffaf olmaktan gurur duyuyoruz,” dedi.

Aynı zamanda, reklamın yasaklanması ülkedeki kripto para severlerden büyük tepki aldı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku