WEF tam bir blockchain değişimi beklemiyor

0 1

WEFin blok zinciri projesi lideri teknolojinin hayatta yerini aldığını ancak muhtemelen tüm sistemlerin temelini oluşturmayacağını söyledi.

Dünya Ekonomik Forumunun (WEF) blok zinciri proje lideri Ashley Lannquist blok zincirinin kullanılacağı yerlerin bulunduğunu ancak anılan teknolojinin de sınırları olduğunu söyledi.

Lannquist Cointelegrapha verdiği mülakatta; “Bence blok zinciri teknolojisinin gelecekte tüm sistemlerin temel teknolojisi haline gelmesi pek olası değil” dedi.

Lannquist blok zincirinin benimsenmesinin önündeki en büyük engel sorulduğunda şu değerlendirmelerde bulundu: Kabiliyetler sınırlamalar ve dezavantajlar dahil blok zinciriyle ilişkili ödünleşmeler muhtemelen tam olarak benimsenmesi için önemli bir engel.

BLOK ZİNCİRİ YOLSUZLUKLA MÜCADELE İÇİN YARARLI

WEF kısa süre önce kamu sektörü yolsuzlukla mücadelede blok zinciri teknolojisi ile ilgili deneylerini detaylandıran bir rapor yayımladı. Rapor blok zincirinin yolsuzluğa karşı diğer güçlü yönlerinin yanı sıra teknolojinin ademimerkeziyetçiliğine ve değişmezliğine işaret etti.

Lannquist blok zincirinin; merkezi kontrolden bağımsız olarak; işlem yapma potansiyeline ve aracı olmadan doğrudan veri yönetimine ve dokümantasyona sahip olduğunu söyledi. WEF yolsuzluğu daha zor hale getiren bir teknoloji olan blok zincirinin yönetimlerin şeffaflığına hizmet edeceğini öngörüyor.

BLOK ZİNCİRİNİN YETENEĞİ SINIRSIZ DEĞİL

Lannquist birçok dev şirketin tedarik zinciri yönetimi gibi alanlarda blok zincirinin gücünü kullanmasına rağmen teknolojinin hala sınırlamaları olduğunu belirtti. WEFin projesinde birkaç sınır tespit edildi. Lannquist bu zorlukları şöyle sıraladı: Ölçeklenebilirlik anonimlik yönetişim (örneğin merkezi olmayan bir ağda hataları düzeltmek ve ağ yazılımını değiştirmek) yeni veya farklı güvenlik riskleri ve saldırı vektörleriyle ilgili zorluklar ve merkezi veritabanı sistemlerine kıyasla daha yavaş işlem doğrulama hızları.

Anılan zorluklar birçok kuruluşla işbirliği içinde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmış ancak 11 yıllık blok zinciri teknolojisinin henüz çok genç olduğu ve gelişebileceği unutulmamalı. İnternet teknolojisi de ilk günlerinde bazı yetersizliklerin getirdiği sınırlamalara sahipti. Blok zinciri teknolojisi benzer bir geleceğe sahip olacak mı bekleyip göreceğiz.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku