VIX Volatilite Endeksi Büyük Bir Bitcoin Çöküşünün Habercisi Olabilir

0 2

Bitcoin fiyatı 20 bin doların hemen altında konsolide oluyor. 10 bin dolar ile son yüzleşmenin gösterdiği gibi direncin altındaki konsolidasyon genellikle bir yükseliş olaydır. Bununla birlikte böylesine güçlü bir direniş pandemiyi çevreleyen belirsizlik yaklaşan aşı ve Amerika Birleşik Devletlerinde meydana gelen iktidar değişikliği Bitcoin ralliisini olumsuz yönde etkileyebilecek faktörler.

 Analistler Bitcoinin fiyat hareketi konusunda farklı fikirler öne sürerken VIX volatilite endeksi yaklaşmakta olan son derece dalgalı bir düşüşün uyarısı olabilir.

 Ayı vakası: Geçmişteki VIX Volatilitesi kripto piyasasının en büyük çöküşlerini tetikledi

 Kripto para piyasası şu anda karışık bir durumda. Mart ayındaki kaotik çöküşten sonra Bitcoin imkansızı becerdi ve  korku vepandeminin dünyayı esir aldığı bir dönemde 4 bin doların altından yaklaşık 20 bin dolara çıktı.

Lider kripto para birimini gün içinde yüzde 60ın üzerinde düşmesine neden olan Mart ayındaki gelişmeler Kara Perşembe panik satışını tetikledi.

VIX ile ölçülen oynaklık patlaması varlığın kısa tarihindeki en büyük dalgalanma. Bitcoin Büyük Durgunluk sırasında yaratıldı ve VIX 2020ye kadar o zamanki kadar keskin bir artışa sahip değildi.

Kara Perşembedeki Oynaklık Endeksi 20nin üzerine çıktı ve o zamandan beri orada kaldı. Metrik geri dönmeye başlamadan önce temel seviyeye dokundu ve bu potansiyel olarak ilerideki dalgalanmayı işaret ediyor.

Bu Bitcoinin 20 bin dolarlık en güçlü direncinin altında işlem gördüğü ele lanındığında  kötü bir işaret olabilir.

Aşağıdakidaki tabloya göre VIXin 20lik bir okumanın ötesine yükselmesi kripto para biriminde keskin bir satışa yol açtı. Piyasa aşırı bir coşkudayken bu tekrar gerçekleşebilir mi?

Boğa örneği: Bitcoin volatilitesi büyümeye başladı ve yükseliş devam edebilir

Investopedia tarafından oynaklık “bir varlığın fiyatlarının ortalama fiyat etrafında ne kadar büyük dalgalandığının” bir temsili olarak tanımlanır ve bunun “getiri dağılımının istatistiksel bir ölçüsü” olduğunu da ekler.

Tanımın da açıkladığı gibi oynaklık her iki yönde de hareket edebilir ve mutlaka bir düşüş anlamına gelmez. Bitcoin tarihin en değişken varlıklarından biri olarak kabul ediliyor ancak 20 bin doları test etmesine rağmen bazı araçlar oynaklığın son derece düşük olduğunu gösteriyor.

Düşük volatilite aşamalarının kararlılığı genellikle yüksek volatilite dönemlerine neden olur. Bu birkaç teknik gösterge ile ölçülür ve Bollinger Bantlarının ne kadar sıkı sarıldığı veya ne kadar geniş olduğu ile ifade edilir. Bollinger Bant Genişliği yalnızca buna odaklanan ayrı bir araçtır.

Araca ve tarihsel dalgalanmaya göre Bitcoinin boğa koşusu yakında getireceği volatilite açısından henüz gerçekten başlamadı bile.

Her bir araçtaki geçmiş döngülere ve ilgili ölçümlere bakmak karşılaştırmalı olarak şu anda ne kadar az oynaklığın olduğunu kesinlikle göstermektedir. Bitcoindeki en büyük oynaklık artışları her zaman en büyük ölçeklerde boğa piyasalarına yol açmıştır. VIX ve salgın geçmiş döngülere uygulanamayan alışılmadık faktörlerdir bu nedenle her şey mümkündür.

Göstergeler ve analistler gerçekten bölünmüşken her iki durumun de gerçekleşme ihtimali var…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku