Venezuela, merkezi olmayan borsa oluşturacak

0 0

Yeni kurulan borsa yatırımcıların geleneksel varlıkların tokenize edilmiş versiyonlarını satın almalarına ve satmalarına izin verecek.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro kripto para birimini kucaklayan bir yaptırım karşıtı yasayı açıkladı.

Kısa bir süre sonra Merkezi Olmayan Venezuela Borsası kuruldu.

Yatırımcılar geleneksel varlıkların tokenize edilmiş versiyonlarını satın alabilecek ve satabilecekler.

Venezuela ABD yaptırımlarından ve felç edici mali ablukadan kurtulmak için petrole geri döndü fakat bu çok fazla işe yaramadı. Çünkü benzine aşırı bağımlılık ekonomik serbest düşüşü körükledi ve bunun yerine bir kez daha merkezi olmayan teknolojileri deniyor.

Bu kez Venezuela geleneksel finansal varlıkların ve araçların dijital versiyonlarını kullanan “merkezi olmayan” bir borsa oluşturmayı seçti.

Başkan Nicolás Maduro dün “Ulusal Kalkınma için Abluka Karşıtı Yasa ve İnsan Hakları Garantisi” nin oluşturulduğunu duyurarak değişim için zemin hazırladı. ABD Başkanları Obama ve Trumpın yedi ayrı emri ve bir düzineden fazla ek yaptırımla yaralanan bir ulusal ekonomiyi canlandırmak için çeşitli stratejilerin ana hatlarını çiziyor.

Maduro yasanın Venezuelanın mali egemenliğini korumanın bir yolu olarak kripto para birimlerinin (sadece devlet destekli Petro değil) kullanımını teşvik ettiğini söyledi.  Maduro: “Yaptırım karşıtı yasa Petros ve diğer kripto para birimlerinin iç ve dış ticarette kullanımına yeni bir güç kazandıran ilk tepkidir böylece dünyanın tüm kripto para birimleri devlet destekli ve özel kullanılabilir “dedi

Kısa bir süre sonra Venezuelanın yeni Merkezi Olmayan Borsası kuruldu.

Venezuelanın son derece merkezi idari prosedürlere olan sevgisine rağmen bu yeni borsa mevcut yasal çerçeve içinde olabildiğince merkezden uzak. Hükümet tüm sözleşmelerin ve protokollerin halka açık ve denetlenebilir olduğunu ve katılımcıların görünüşe göre kendi anahtarlarına ve tokenlerine sahip olacaklarını söylüyor.

Borsa Ethereum blok zincirinde çalışan bir DeFi platformudur; burada tüccarlar duruma bağlı olarak ERC223 sözleşmeleri (ERC20ye bir alternatif) ve ERC721 (benzersiz tokenlar) şeklinde tokenize edilmiş geleneksel varlıkları takas edebileceklerdir. Bunu yapmanın nedeni görünüşte merkezi bir aracı olmadan ticarete izin vermektir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku