Vaziyet alın, ortalık karışabilir…

0 2

Dünyanın bir “dolar” sorunu var. Bu sorunu aşmak isteyenler farklı çözüm yolları üzerinde kafa yoruyorlar. 

Dijital para birimlerinin ortaya çıkması ve mevcut finansal sisteme entegrasyonu ile Rusya ve Çinin artık alternatifi var  ABD’ye de parasına da güvenmiyorlar.

Çin hegomonik güç olma yolunda ilerleyişini devam ettirirken ABD’nin üzerine üzerine gelmesiyle kendi çözümünü altın destekli kripto parada görebilir. Ve bu senaryo gerçekse ve uygulanır/tutarsa seyreyleyelim gümbürtüyü.

Çin kendi kripto parasını altına dayalı yapabilir mi elinde altın var mı?

Yukarıdaki grafikte mavi çizgi Çin’in altın rezervi kesik siyah çizgi ABD’nin altın rezervini gösteriyor. ABD hala dünyanın en yüksek altın rezervine sahip ülkesi ama 15 yıldır rezervin seyri ortada. Çin’in elindeki altın miktarı ise ABD rezervi sabit kalırken sürekli artmış.

Kimin elinde ne kadar altın var?

Üstelik dolara karşı hareket geçmesi beklenen tek ülke Çin değil.

Portekiz eski bakanı Bruno Macaes bir makalesinde Rusyanın devlet düzeyinde altın destekli bir kripto para birimi inşa edebileceğini ve mevcut küresel finansal sistemi bozma potansiyeline sahip olduğunu ileri sürdü. 

Rusya altın satın alıyor. Son birkaç on yılda Rus altın rezervleri iki kattan fazla arttı ve Rusya’nın altın talebi talebi altının madencilik arzını aşıyor.

Macaes’e göre Çin ve Rusya arasında koordineli bir hareket var çünkü her iki ülke de çok hızlı şekilde satın alıyor.

Yukarıdaki grafikte mavi grafik Çin’in altın rezervini kesik siyah grafik Rusya’nın altın rezervini gösteriyor.

Macaes’e göre altın ve kripto para birimi arasındaki birliktelik  bu ikisini kontrol eden güç için mutlak küresel hakimiyet anlamına gelebilecek. 

Parayı kontrol eden her şeyi kontrol ediyorsa paranın arzı ve değeri üzerinde söz sahibi olmak üzere savaş gelecekte daha da şiddetlenecek demektir.

Rusya Çin İran Venezuela… bu ülkeler ABD’nin hazzetmediği ülkeler. Kripto para/altın ilişkisi üzerinden farklı bir mücadele yaşatabilirler dünyaya.

Ama asıl Avrupa olur da hantallığını üzerinden atar euro’nun yanına farklı dayanak varlıkla ilişkilendirilmiş kripto para girişi yaparsa (ki henüz işareti yok) o zaman tam anlamıyla çarşı karışır…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku