VanEck Uzmanlarının Bitcoin Yorumu Heyecan Yarattı

317

Üst düzey finans yetkilileri Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımların geniş kapsamlı etkilerini tartışırken, VanEck’teki yatırım uzmanları bu sonuçları Bitcoin (BTC) ve potansiyel rezerv varlıkları olarak altın için ne anlama gelebilecekleri açısından değerlendirmeye çalışıyorlar.

Mali durum, BTC’yi 1,3 milyon dolara, altını 31 bin dolara taşıyabilir

1955’te kurulan tanınmış bir küresel yatırım yöneticisi olan VanEck’teki yükselen piyasalar (EM) tahvil yatırım ekibi, “rezerv para birimleri için sistemi değiştirmiş olabilecek” yaptırımların potansiyel etkisini ölçmeye çalışan ve aşağıdakileri açıklayan bir çalışma gerçekleştirdi. 30 Mart tarihli bir blog gönderisinde paylaşılan süreç kendi sözleriyle şu şekilde ifade ediliyor:

Yeni altın veya Bitcoin destekli para birimlerinin ortaya çıkışı ölçülmeye çalışıldı.

Bu düşünce deneyini gerçekleştirmek için, her ikisinin de rezerv varlık haline geldiği aşırı bir senaryoda Bitcoin ve altını hesaplamak için bir çerçeve geliştirildi. Her ikisinin de sınırlı bir arzda olması nedeniyle Bitcoin ve altını rezerv varlık olarak iyi bir seçim olarak görüyorlar. Çerçevelerini kullanarak, bu iki potansiyel rezerv varlığın altın için ons başına yaklaşık 31 bin dolar ve Bitcoin başına yaklaşık 1.300.000 dolar civarında tahmini değerlerine ulaştılar ve “finansal ve parasal sistemler üzerindeki daha büyük baskılara uyum sağlamanın daha da yüksek fiyatlar ürettiğini” eklediler. Ancak, bunların yalnızca “olmayabilecek veya tamamen gerçekleşmeyebilecek aşırı senaryolar” için tahminler olduğu ve yatırımcıların miktar ve olasılığı kendi varsayımlarına göre ayarlamaları gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Bitcoin veya altın neden rezerv varlık olarak kabul edilir?

VanEck’e göre, dünyada ilk kez Rusya gibi büyük bir ekonomik ve finansal aktöre yaptırım uygulanıyor. Bu durumda ekip şuna inanıyor:

Merkez bankalarının rezerv karışımlarını, şu ya da bu ölçüde, dolar (ve euro ve yen) zararına ve başka bir şeyi artıracak şekilde değiştirmeleri muhtemeldir. ABD, Euro Bölgesi ve Japonya’nın Rusya Merkez Bankası’na uyguladığı yaptırımlar, Rusya’nın dolar, euro ve yen rezervlerini esasen “kaybetti”. Sonuç olarak, bazı merkez bankaları ve özel aktörler rezervlerini çeşitlendirecek.

7-day Bitcoin price. Source: CoinMarketCap
7-day Bitcoin price. Source: CoinMarketCap

Bu yatırım uzmanlarının görüşüne göre bankalar, “merkez bankalarının düşünmesi ve satın alması en kolay şey” olması nedeniyle altına odaklanabilir. Buna karşılık, “şimdilik yükselen piyasalarda daha önde gelen fiyat belirleyiciler” olan ve “daha ​​çevik olan ve aynı temel motivasyona tepki veren” özel sektör aktörleri, dikkatlerini kripto para birimlerine çevirebilir. Şu anda Bitcoin fiyatı 45.198 dolardı ve önceki gün yaşanan dramatik düşüşün ardından toparlanmaya doğru yavaş bir yol aldı. Şu anda 24 saatlik dönem için yüzde 4,32 oranında düşüşle işlem görüyor. Ani düşüşten önce, CoinMarketCap verilerine göre, lider kripto para birkaç gün boyunca 47 bin dolar seviyesinin üzerinde işlem görüyordu. Kripto para piyasası ile ilgili daha fazla güncel haber için lütfen Kriptoarena.com adresini ziyaret ediniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku