VanEck Yeni Bir Bitcoin (BTC) ETF’si İçin SEC’e Başvurdu

41

Global varlık yönetimi şirketi VanEck, SEC ile 40. yasa kapsamında yeni bir Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’si için başvuruda bulundu. BTC Stratejisi ETF, BTC Vadeli İşlemleri ürününü gözetiminde tutacak ve geçen haftadan bu yana böyle bir BTC ETF başvurusunda bulunan dördüncü firma olacak.

SEC, ETF başvurularını erteliyor

Bitcoin Stratejisi ETF başvurularındaki hızlı artış, SEC başkanı Gary Gensler’in bir BTC Vadeli İşlemler ETF’sinin BTC sahibi olanlardan daha fazla SEC onayı alma şansına sahip olduğunu belirtmesinin hemen ardından geliyor. Geçen hafta Invesco, Gensler’in onay yorumundan sadece birkaç saat sonra BTC Stratejisi ETF’si için başvuruda bulunan ilk platform oldu. Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, Gensler’in açıklamasının ardından firmaların BTC “Vadeli İşlemler” ETF başvurusunda bulunmak için acele edeceklerini tahmin etmişti.

SEC’den önce onay bekleyen yaklaşık bir düzine BTC ETF teklifi var ve bunlardan baş düzenleyici kurum VanEck’inkiler de dahil olmak üzere dört ETF başvurusuna ilişkin kararını erteledi. SEC başkanı Gensler, son röportajı sırasında SEC’in ilk Bitcoin ETF’sini onaylamak için sabit bir zaman çizelgesi olmadığını belirtti. Ancak, yatırımcının korunmasını sağlamak için sert düzenleyici yönergelerle geçileceğini ima etti.

VanEck, Bitcoin ETF’sine odaklanmış durumda

VanEck, kripto ETF dosyalamasında ön saflarda yer alan kurumlardan birisi oldu. SEC ile hem BTC ETF’si hem de Ethereum ETF’si için başvuruda bulundu. Varlık yönetim firması tarafından yapılan en son başvuru, şirketin Bitcoin destekli bir borsa yatırım fonuna odaklandığını gösteriyor. VanEck ayrıca, 2017 gibi erken bir tarihte BTC ETF başvurusu yapan ancak eski SEC başkanı Jay Clayton tarafından reddedilen şirketler arasındaydı.

VanEck, Avrupa’da VanEck Vectors Digital Assets Equity UCITS ETF adlı ilk kripto ETF’sini başlattı. Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri, birçoğu piyasa sürülmesinden sonraki haftalarda büyük başarı elde eden kripto ETF’lerini zaten onayladı. SEC, düzenlenmiş Bitcoin ürünlerinin onaylanmasına ilişkin kararını ertelemeye devam ederken, birçok eski ve mevcut düzenleyici, yatırımcının korunmasını sağlayacak ve piyasaya daha fazla şeffaflık getireceği için SEC’e BTC ETF’sini onaylama çağrısında bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku