2 Uzmandan Kritik Bitcoin Yorumu: Ufukta Ne Var?

619

Yeni yıla kötü başlayan Bitcoin yeniden istikrar kazanıyor gibi görünüyor. Son bir haftada yüzde 4,50 değer kazanan lider kripto para birimi 43 bin doların üzerinde işlem görüyor. Son zamanlarda kaybettiği zeminin çoğunu henüz geri kazanmamış olsa da analistler bunun iyi bir başlangıç ​​noktası olduğunu ve BTC’yi geri dönüş için hazırlayabileceğini iddia ediyor. Hatta bazıları Bitcoin’in 60 bin dolar seviyesini tekrar test etmeye başlamasının uzun sürmeyeceğini tahmin ediyor.

İki uzmandan çarpıcı Bitcoin yorumu

Uzun süredir 40 bin dolar bandını aşamayan BTC geçen yıl ağustos ayından bu yana ilk kez pazartesi günü 40 bin doların altına düştü. O zamandan bu yana, BTC, analistlerin şimdi önceki yüksek seviyelerine geri dönmek için savaştığını gören katalizör olacağına inandıkları bir geri dönüş gerçekleştirdi. Oanda’da kıdemli bir piyasa analisti olan Craig Erlam, Bitcoin (BTC)’in ihtiyaç duyduğu tek şeyin momentum olduğunu düşünüyor. Erlam günlük bülteninde konuya ilişkin olarak şunları belirtiyor:

Bitcoin 45.500 doları kırabilirse, arkasında en kötüsünün olduğuna dair inanç artmaya başladığından, keskin bir yükseliş daha görebiliriz.

Bitcoin’deki olumlu fiyat hareketi, artan ekonomik belirsizliği, yüksek enflasyonu ve geçen hafta yüzde 1’e yakın düşen ABD Dolar Endeksi’ndeki düşüşü içeriyor. Bu endekste bir düşüş genellikle riskli olarak kabul edilen varlıklar için iyiye işaret olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla Bitcoin son aylarda tam olarak bu kategoriye giriyor. Bir kripto para yatırım şirketi olan Stack Funds’ın araştırma başkanı Lennard Neo ise konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullanıyor:

Bitcoin, son zamanlarda piyasa belirsizlikleri arasında daha çok bir risk varlığı olarak davranıyor. BTC enflasyonist bir hedge veya risk varlığıysa ve mevcut makro iklimle birlikte kısa vadede daha fazla volatilite bekleniyorsa, piyasalar hala bölünmüş durumda.

Bitcoin, enflasyona karşı bir korunma yöntemi mi yoksa riskli bir varlık mı?

Stack Funds yöneticisi Neo’nun yorumları, BTC topluluğunda hararetli bir tartışmayı canlandırıyor. Söz konusu tartışma Bitcoin’in enflasyona karşı bir korunma mı yoksa riskli bir varlık mı olduğu yönünde uzun zamandır devam ediyor. Yıllar boyunca anlatı, BTC’nin dijital altın olduğu, piyasa koşullarından bir teselli olduğu yönündeydi. Kriptoarena.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere birçok şirket, sürekli yükselen MicroStrategy de dahil olmak üzere, bu anlatıya dayanan milyonlarca dolar değerinde Bitcoin satın aldı.

Lider kripto para birimi hakkında ise son günlerdeki veriler farklı bir tablo çiziyor. Bitcoin, normal makroekonomik koşullarla ilişkili fiyat hareketleri ile riskli varlıklarla güçlü bir şekilde bağlantılı olmasıyla biliniyor. Örneğin, yakın zamanda ABD Merkez Bankası (FED) ekonomiye nakit enjeksiyonunu azalttığını açıkladığında, daha riskli varlıklar bir satışla karşı karşıya kaldı ve Bitcoin muaf tutulmadı. Aslında bu, hafta başında 40.000 doların altına düşüş için önemli bir faktör olarak görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Crypto-news-flash.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku