Analistten Altın İçin Teknik Analiz: Bu Seviyeler Masada!

99

Altın fiyatları, geçtiğimiz cuma günü açıklanan ABD ÜFE verilerindeki yükselişin ortasında arka arkaya ikinci gününde düşüşe geçiyor. ABD 10 yıllık hazine getirisi, altının üzerinde ağırlık oluşturarak yüzde 1,771’e ulaşırken analist Christian Borjon Valencia, kıymetli metale ve piyasaya yönelik analizlerini paylaşıyor.

Piyasaların odağında ABD ekonomik verileri bulunuyor

Kuzey Amerika seansı sırasında altın fiyatları beklenenden daha kötü ABD Bireysel Yatırımcı Satışları, Endüstriyel Üretim ve Ölçü birimi Tüketici Duyarlılığından yararlanamadı. Bunun yanı sıra, ABD 10 yıllık gösterge getirisi, bu haftanın başında yüzde 1.808’i gördükten sonra, yüzde 1.771’de oturan beş baz puanlık sağlam bir şekilde yükselerek bir miktar zemin kazanıyor. ABD 10 yıllık hazine getirilerindeki bu oran altın fiyatları üzerinde ağırlık oluşturuyor. Analist Christian Borjon Valencia piyasa tepkisine göre, ABD’deki iç karartıcı makroekonomik verilerin, yatırımcılar tarafından çoğunlukla göz ardı edildiğini ifade ediyor.

Geçtiğimiz cuma günü, ABD Ticaret Bakanlığı, ekonomistler tarafından tahmin edilen yüzde 0,1’den daha kötü bir oran olan yüzde 1,9’luk bir daralmayı gösteren aralık ayı bireysel yatırımcı satış raporunu açıkladı. Benzin ve otomobiller hariç tutulduğunda, kasım ayındaki yüzde 0,1’lik düşüşün altında yüzde 2,5 ile daha da fazla düşüş yaşadı. Öte yandan, ABD Sanayi Üretimi, analistler yüzde 0,3’lük bir büyüme tahmin etmesine rağmen yüzde 0,1 daraldı. Beklenenden daha kötü ABD ekonomik verilerdeki olumsuzluğa ek olarak UoM Tüketici Duyarlılığı, tahmin edilen 70.0’a kıyasla 68.8’e düştü. Bunlara ek olarak altın fiyatı gün içinde yüzde 0,20 düşüşle 1.817,43 dolardan işlem görüyor.

Altın fiyatları için izlenmesi gereken seviyeler

New York Fed Başkanı John Williams ekonominin maksimum istihdama yakın olduğunu ve Fed’in enflasyonla mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Williams ayrıca, enflasyonu yönlendiren bazı faktörlerin hala pandemi etkileriyle ilişkili olduğunu kaydetti. John Williams, enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 2,5’e düşmesini ve ABD Fed’in 2023’teki yüzde 2 hedefine ulaşmasını bekliyor. San Francisco Fed Başkanı Mary Daily ise enflasyonun temel nedeninin Covid-19 olduğunu söyledi. Merkez bankasının politikasını ayarlaması gerektiğini ve ekonomiyi faiz artırımlarıyla biraz yavaşlatmanın, talebi arz ile daha iyi bir hizaya getirmeye yardımcı olacağını söyledi. Tüm bu açıklamaların altın fiyatlarını nasıl etkileyeceği merak konusu oluyor.

Değerli metalin teknik analizini sunan analist Christian Borjon Valencia’ya göre, altın fiyatının günlük grafiği nötr-yükseliş eğilimi gösteriyor. Günlük hareketli ortalamalar (DMA) spot fiyatın altında kalırken; 200-DMA, üstteki 50 ve alttaki 100-DMA arasında sıkışıp kalıyor. Bununla birlikte, Kriptoarena.com olarak daha önce sıklıkla analizlerine yer verdiğimiz Christian Borjon Valencia’ya göre XAU/USD ilk direnç seviyesi 3 Eylül 2021, döngünün en yüksek seviyesi 1.834 dolar olacak. Valencia’ya göre ikincisinin ihlali, 1.900 dolar psikolojik seviyesini ortaya çıkaracak ve hemen ardından 1 Haziran 2021’de günlük en yüksek seviyesi 1.916 dolar olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku