Uzmanlara Göre Bitcoin deki (BTC) Durgunluğun Temel Sebepleri Bu Faktörler 

0 0

Uzmanlara göre Bitcoinin şu anda düşüş eğilimi göstermesinin birçok nedeni var. Fiyat artışının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42 bin dolara yükselmesinin son derece hızlı olması ve muhtemelen sağlıksız bir FOMO ivmesiyle tetiklenmesi gerçeğinin yanı sıra başka birçok neden de var.

Bu faktörlerden biri ABD dolarındaki toparlanma olabilir. Geçmişte görüldüğü gibi yükselen bir ABD doları Bitcoin boğalarının dostu olmamıştır. Aşağıdaki TradingViewden alınan Dolar Endeksi (DXY) grafiği doların yıl başından beri net bir yükseliş trendi çizdiğini kanıtlıyor. Bitcoinin enflasyona karşı bir koruma olarak anlatımı ve ABD dolarının devalüasyonu bu endekste meydana gelen yükseliş ile zayıflama eğilimindedir.

 Ayrıca Ocak ayının geleneksel olarak Bitcoin için daha durgun bir ay olduğuna dikkat edilmelidir. Ocak yeni bir vergi sezonu anlamına geliyor bu yüzden bu ayda Bitcoin diğer aylara göre daha kötü performans gösteriyor. Delphi Digitalin ortaya çıkardığı gibi 2014ten 2020ye kadar Bitcoin toplam yedi ocak ayının dördünde ve son yedi Mart ayının altısında kırmızı renkte işlem gördü.

Şirkete göre düşüşün ana nedenlerinden biri “geçen yıl çeşitli kripto para varlıklarının alım satımında önemli karlar elde eden yatırımcıların ve tüccarların beklenen vergi yükümlülüklerini karşılamak için muhtemelen varlıklarının en azından bir kısmını satmaları gerekecek.”

Başka bir argüman da “GameStop hisse senedi skandalı” olabilir.  Özel yatırımcılar Gamestop gibi küçük hisse senetlerini fahiş kazançlara itmek için organize olarak sosyal medyayı kullandılar ve bu da mevcut hedge fonlarına zarar verdi. Bu nedenle Bitcoin yatırımcıların odak noktasından kısaca kaymış ve ilgi “Yolo” hisselerine yönelmiş olabilir.

Bitcoin Balinaları ve Yasal Belirsizlik

Whale Mapin analizine paralel olarak Bitcoin balinaları da BTCnin mevcut düşüş trendinde bir rol oynayabilir. CryptoQuant CEOsu ilk olarak Coinbase üzerindeki balinaların satın alma baskısını gözlemledikten sonra bunun kısa ömürlü olduğunu kaydetti. Ki Young Juya göre “Coinbase balinaları daha fazla BTC satın almaktan vazgeçti bu da borsada düşen primlerle sonuçlandı.

Bununla birlikte CryptoQuant CEOsu dipten sonra fiyat primlerinin yükseldiğini ve bunun bir yükseliş işareti olabileceğini belirtti.

Son olarak Amerika Birleşik Devletlerinde devam eden düzenleyici belirsizlik de bir faktör olabilir. Hem tüm kripto para piyasasını etkileyebilecek olan Ripplea karşı SEC tarafından açılan dava hem de Tethere (USDT) karşı hala bekleyen dava bir kabus gibi kripto para piyasasının üzerinde dolaşıyor. Ayrıca ABD Biden yönetimine geçiş sürecinde. Piyasalar belirsizlikten nefret ettiği ve etkilendiği için yatırımcılar şu anda bekle ve gör modunda olabilir.

Yazım sırasında Bitcoin 31.562 $ dan işlem görüyordu ve 31.000 $ ile 31.700 $ arasında bir istikrar gösteriyordu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku