Usta Analist Altın Piyasasını Yorumladı: Sırada Bunlar Var!

78

Değerli metal altın haftanın ikinci gününde yükselişini sürdürerek yeniden 1800 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Rusya-Ukrayna krizinin yanı sıra Omicron varyantına ilişkin endişeler piyasaları etkilemeye devam ediyor. Tüm bunları göz önünde bulunduran deneyimli analist Jim Wyckoff altına ve gümüşe yönelik analizlerini paylaşıyor.

Piyasaların gündeminde neler var?

Altın ve gümüş vadeli işlem fiyatları ABD ticaretinde, vadeli işlem piyasalarındaki kısa vadeli kapanış ve son zamanlardaki katı kayıpların ardından nakit piyasalarında algılanan indirim kovalama nedeniyle yükseldi. Kriptoarena.com olarak sıklıkla analizlerine başvurduğumuz Jim Wyckoff’a göre her iki metal de kısa vadeli teknik bazda biraz fazla satıldı. Bu hafta bazı ek düzeltici yukarı yönlü eylemler bekleniyor. Yazım itibariyle altının işlemleri en son 7,70 dolar artışla 1805,61 dolardan, gümüşü ise 0,28 dolar artışla ons başına 22,77 dolardan işlem görüyor.

Küresel borsalar çoğunlukla bir gecede yükselirken, ABD hisse senedi endeksleri gün ortasında yükseliyor. Çin ve Güney Kore piyasaları pazartesi günü tatil nedeniyle kapalıydı. Çin piyasaları Ay Yeni Yılı tatili nedeniyle tüm hafta kapalı olacak. Hisse senedi endeksleri, ocak ayını sağlam kayıplarla kapatmaya hazırlanıyor. Analist Jim Wyckoff’a göre enflasyon endişeleri yüksek ve Fed enflasyonu kontrol etme eğrisinin gerisinde görünüyor. Covid pandeminin ikinci yılında hala küresel ekonomik sorunlara neden oluyor ve Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim tırmanıyor. Analiste göre tüm bu faktörler, altın alıcılarının ve yatırımcıların risk iştahını azaltıyor.

Analiste göre altın ve gümüş için izlenmesi gereken seviyeler

Analist Jim Wyckoff nisan ayı vadeli altının boğalarının genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip olmalarına rağmen bunu korumak için daha fazla güç göstermeleri gerektiğini belirtiyor. Analiste göre boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, ocak ayının zirvesi 1.856,70 dolarda sağlam direncin üzerinde bir kapanış üretmekken ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını aralık ayının en düşük seviyesi olan 1.755,40 dolarda sağlam teknik desteğin altına itiyor. Analiste göre altın fiyatları için ilk direnç 1.810 dolar ve ardından 1.820 dolar olarak görülüyor. İlk destek ise 1.785,80 dolarda ve ardından ocak ayının en düşük seviyesi olan 1.780,60 dolarda görülüyor.

Altın fiyatları hakkındaki analizlerini sunan Wyckoff’a göre mart ayı vadeli gümüş işlemleri genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip olacak. Analiste göre gümüş boğalarının bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, fiyatları ons başına 24,00 dolardan sağlam teknik direncin üzerinde kapatmak ve ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, kapanış fiyatlarını aralık ayının en düşük seviyesi olan 21,41 dolarda sağlam desteğin altında tutmak. İlk direnç, geçen cuma gününün zirvesi 22,83 dolarda ve 23,00 dolarda görülüyor. Bir sonraki destek, 22,25 dolarda ve ardından 22,00 dolarda görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku