Ünlü Stratejist Meltem Demirörs CNBC ye Çarpıcı Açıklamalar Yaptı

0 0

Bitcoin 2021de de boğa koşusuna devam ederken bir analist lider kripto para birimini çevreleyen düzenleyici endişelerin BTCnin ivmesini muhtemelen durdurmayacağını söylüyor.

Dijital varlık yatırım şirketi CoinSharesın baş strateji sorumlusu Meltem Demirörs Pazartesi günü yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Yasa düzenleyicileri Bitcoin hakkında düzenleme yapmak istiyorlar. Ancak açık kaynaklı tamamıyla merkeziyetsiz tüm dünyada yaygınlaşmış bir şeye nasıl düzenleme getirebilir? Bitcoini bu manada durdurmak imkansız.” 

Demirörs Bitcoinin küresel anlamdaki yaygınlığının da düzenleme getirilmesini zorlaştırdığına dikkati çekerek “Örnek vermek gerekirse eğer ben Hong Kongda bir Bitcoin şirketi olsam ve Amerikada da kullanıcılarım olsa ben düzenlememi Hong Konga göre mi Amerikaya göre mi yapacağım? Amerikan hükümeti Libra projesine düzenleme getirmek isterse karşısında Facebooku bulabilir. Ama Bitcoini durdurmak isterse kime mektup gönderecek kime baskı yapacak nasıl durduracak? Böyle bir fikri nasıl durdurursun? Bu mümkün değil.” değerlendirmesinde bulundu.

CNBCnin “Squawk Box Asia” adlı programına  verdiği demeçte Demirörs:

“Bitcoine yatırım yapmak için en iyi zamanın dün olduğuna ve en iyi ikinci zamanın ise bugün olduğuna inanıyoruz dedi.

Coindeske göre Bitcoinin geçen hafta piyasa değerini 1 trilyon doları aşarak geçenlerde başka bir kilometre taşını devirmesinden sonra dikkatleri gene üzerine çekmeyi başardı.

Coin Metricsin verilerine göre Bitcoin 2021in başından bu yana muazzam bir performans sergiledi ve bu yıl şimdiye kadar yüzde 90dan fazla yükseliş kaydetti. Bu güçlü kazanımlar kısmen Tesla ve Bank of New York Mellon da dahil olmak üzere büyük yatırımcılar ve şirketler tarafından artan Bitcoin benimsemesine atfedildi.

Demirörs yatırımcıların “bilançolarının önemli bir kısmını” Bitcoine tahsis etmemeleri gerektiği konusunda uyardı ve şunları ekledi:

“Araştırmamız geleneksel bir 60-40 portföyünde Bitcoine yüzde 4lük bir tahsisatın ödülü ve zarar riskini dengelediğini ortaya çıkardı” dedi. Yüzde 60 hisse ve yüzde 40 tahvil portföyü geleneksel olarak dalgalanmaya karşı korunurken istikrarlı bir gelir elde etmek için tasarlanmış popüler bir tahsis stratejisidir.

Bitcoin Başarısız Bir Para Birimi

New York Üniversitesinden Aswath Damodaran Bitcoine yatırım yapma konusunda çok daha şüpheci bir yaklaşım sergiliyor.

“Bu izlemek için inanılmaz bir gösteri. New York Üniversitesi İşletme Fakültesinde finans profesörü olan Damodaran Cuma günü CNBCnin “Street Signs Asia” ya verdiği demeçte Bitcoin kesinlikle bir yatırım değil ” dedi.

“Eğer Bitcoin bir para birimiyse korkunç derecede kötü bir para birimi. Çok riskli bir hisse senedi gibi davranan bir spekülatif oyun gibi görünüyor

“Bu bir varlık sınıfı değil. En azından şu anda başarısız bir para birimi…Bakalım düzeltebilecekler mi çünkü bunu yapmak için bir teşvikleri olduğunu düşünmüyorum.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku