Ünlü merkez bankacı, kripto paralarla ilgili endişesini açıkladı

0 1

IMFnin eski baş ekonomisti ve Hindistan Merkez Bankası eski başkanı Raghuram Rajan Bitcoin (BTC) ve Facebookun Librası gibi özel kripto para birimlerinin merkez bankaları kendi dijital para birimlerini çıkardığında bile bir geleceği olabileceğini söyledi.

Bununla beraber Rajan ne özel dijital para birimlerinin ne de merkez bankası dijital para birimlerinin tekel olmaması gerektiğini savundu.

2003-2006 yılları arasında Uluslararası Para Fonunun (IMF) Baş Ekonomisti ve Araştırma Direktörü olan Rajan dijital para birimlerinin ancak bir tekele sahip olması durumunda sorunlu hale gelebileceğini belirtti.

Öte yandan Rajan rekabeti artıracak ve farklı roller oynayacak başka özel dijital para birimleri geliştirileceğine inanıyor.

Eski merkez bankacı Raghuram Rajan gelecekte Bitcoinin bir değişim aracı olmaktan ziyade esas olarak bir değer deposu veya spekülatif bir varlık olarak hareket edeceğini inanıyor. Rajan bu konudaki değerlendirmesinde; “Bitcoin biraz altına benziyor” ifadesini kullandı. Ancak Rajan Libranın günlük işlemlerde kullanılacağını düşünüyor.

Rajan ayrıca merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) ihraç eden bankaların bunların kullanımı yoluyla büyük miktarda bilgi elde edebileceğini ancak insanların tüm kişisel ödeme bilgilerini paylaşmaktan rahatsız olabileceğini söyledi. Rajan bankaların hangi verileri toplamak istediklerine ve bunları nasıl kullanmak istediklerine karar vermeleri gerekeceğini vurguladı.

Rajan hem özel hem de merkez bankası dijital para birimleri için rekabetin faydalı olacağını kaydetti. Ünlü merkez bankacı dijital para birimi alanında çözülmesi gereken zorluklar olsa da özel ve merkez bankası dijital para birimlerinin birlikte var olacağını ve hangi uygulamanın en iyi sonucu verdiğini görmek istediğini belirtti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku